30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Ruhsatlandırılan Ama Keşfedilmeyi Bekleyen Milyarlarca Dolarlık Maden Rezervi Bulunuyor”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’de ruhsatlandırılan ama keşfedilmeyi bekleyen milyarlarca dolarlık maden rezervi bulunuyor. Buna karşılık 170 milyar dolarlık ihracattan madencilik sektörünün aldığı pay 3.9 milyar dolar olduğunu ifade eden Nizipoğlu Holding, maden sahalarını birleştirmeyi planlıyor.

Türkiye’de ruhsatlandırılan ama keşfedilmeyi bekleyen milyarlarca dolarlık maden rezervi bulunuyor. Buna karşılık 170 milyar dolarlık ihracattan madencilik sektörünün aldığı pay 3.9 milyar dolar, Türkiye’nin maden zengini olduğuna dikkat çeken Niziplioğlu Holding Başkanı Ömer Niziplioğlu,”Ülkemiz, Dünya metalik madenlerin yüzde 40’nın bulunduğu, Afganistan’dan başlayıp Orta Avrupa’ya kadar uzanan Tetis Kuşağı’nda. Kuşağın büyük bölümü de Türkiye’den geçiyor. Peki bizim neden metalik madenlerden gelirimiz çok yetersiz.” dedi.

“Ocaklara gittik, firmalarla görüştük. Hepsinin ortak söylemi ‘Sermaye yetersiz’ oldu.”

Türkiye’nin potansiyeline karşılık maden gelirinin neden düşük kaldığını merak edip araştırdıklarını ifade eden Niziplioğlu şunları aktardı:

“Ocaklara gittik, firmalarla görüştük. Hepsinin ortak söylemi ‘Sermaye yetersiz’ oldu. Devletin 10 binlerce maden arama ve çıkarma ruhsatı dağıttı. Maden Tetkik ve Arama (MTA) üzerine düşeni yapmış. Aramış, bulmuş ve ihale etmiş. Bundan sonrası işadamlarının işi. Biz de bu noktada devreye girdik.”

“Madencilik için acilen 30-40 milyar doların bulunması gerekiyor.”

Birçok maden sahasının ruhsatı olmasına rağmen işletilmediğini dikkat çeken Niziplioğlu, “Eksik olan kaynak. Kaynak, ne özel sektörde, ne devlette var. Bankalar da hevesli değil. Madencilik için acilen 30-40 milyar doların bulunması gerekiyor. Bu, 3-5 kişi ile olacak bir iş değil. O yüzden gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmaya karar verdik. Bu kapsamda Niziplioğlu Maden Arama ve İşletme A.Ş. (Nimaş) ‘yi kurduk. Maden sahalarını birleştirecek bir hayalimiz var.” diye konuştu

“Nimaş halka açık, şeffaf bir şirket olacak.”

Ruhsat sahiplerini tek çatı altında toplayacaklarını daha sonra da söz konusu sahalarda rezerv tespiti yapacaklarını belirten Ömer Niziplioğlu, sözlerine devam etti:

“Rezervlerin ekonomik değerini resmi raporlarla ortaya koyacağız. Nimaş halka açık, şeffaf bir şirket olacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile görüşüp izinleri almaya çalışacağız. Halka arz sonrası bulunan kaynakla madeni çıkarıp işleyeceğiz. Daha sonra uluslararası piyasaya yöneleceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.