30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ROSATOM’un RES’i Toptan Elektrik ve Kapasite Pazarında!

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM)’un Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği, toptan elektrik ve kapasite pazarına girdi.

Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği, 1 Aralık 2021 itibarıyla toptan ve kapasite pazarına elektrik sağlamaya başladı. Rusya’nın Stavropol Krai bölgesinde yer alan 60 MW kurulu güce sahip rüzgâr çiftliği, 24 rüzgâr türbini jeneratöründen oluşuyor. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da teyit ettiği üzere, tesiste kullanılan ekipmanın %68’i Rusya’da üretildi.

NovaWind A.Ş CEO’su Alexandr Korchagin konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği’nin inşaatı, ruhsatın alınmasından işletime alınmasına kadar 12 aydan kısa sürdü ve tamamlanan altıncı rüzgâr çiftliğimiz oldu. İki yıl içinde, Rusya’nın güneyinde 720 MW’lık rüzgâr gücü kapasitesini hizmete aldık. Bu kuşkusuz projelerimizin ve çözümlerimizin teknolojik ve organizasyonel verimliliğini kanıtlıyor. Şimdi bir adım daha atacağız. Rüzgâr çiftliklerimizi CSA 2.0 programı dahilinde inşa edeceğiz. Teknik ve organizasyonel yönlerden buna tamamen hazırız.” 

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, 2027 yılına kadar rüzgâr enerjisi kaynaklı yaklaşık 1,7 GW üretim kapasitesini devreye almayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.