30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rosatom, Nükleer Enerji Sayesinde 7 Milyar Dolar Kazandı

RUSYA (Enerji Portalı) – Rosenergoatom’un geliri 2019’da bir rekor olan 7.01 milyar dolara(453.3 milyar ruble) ulaştı.

Rusya’da, nükleer santrallerini işletmekle görevlendirilen Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un yan kuruluşu Rosenergoatom‘un geliri 2019’da bir rekor olan 7.01 milyar dolara  (453.3 milyar ruble) ulaştı.

Rusya’da geçen yıl nükleer santraller tarafından üretilen elektrik enerjisinin satışından elde edilen toplam gelir yıllık yüzde 17,5 arttı. Toplam nükleer enerji üretimi de yıllık yüzde 2,2 artışla 208,8 milyar kilowatt saat (kWh) olarak gerçekleşti.

Rosenergoatom, nükleer üretim kapasitesi açısından Rusya’nın en büyük ve dünyanın da en büyük ikinci elektrik üreticisi konumunda bulunuyor.

Rusya’daki nükleer santrallerin 2019 yılında ulusal enerji sisteminde ürettiği elektriğin payı yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. Rusya’daki her beş ampulden biri nükleer santraller tarafından üretilen enerjiyle aydınlandı.

Rosatom Hakkında:

Rosatom; nükleer enerji santrallerinin tasarımı, inşası, işleyişi, uranyum madenciliğin, dönüştürme ve varsıllaştırma, nükleer yakıt tedariki, kullanımdan kaldırma, harcanan yakıt deposu, ulaşım ve güvenli nükleer atık imhasını da bünyesinde barındıran, nükleer tedarik zinciri ve ötesinde entegre temiz enerji çözümleri sunan dünyadaki tek şirkettir. Yetmiş yıllık aralıksız edinilen deneyimle birlikte şirket, her tür nükleer enerji santrali için yüksek performans çözümleri sunmada dünya lideridir. Aynı zamanda rüzgâr enerjisi üretimi, nükleer tıp, enerji depolama ve diğer sektörlerde de hizmet vermektedir.

Merkezi Moskova’da bulunan şirketin 300’den fazla kurum ve kuruluşu, 250 bin çalışanı bulunmaktadır. Küresel düzeyde de dünyanın en büyük ikinci uranyum rezervlerini, dünyanın varsıllaştırma piyasasının ise yüzde 40’ını elinde tutmaktadır. Dünyanın en büyük yeni nesil nükleer enerji santrali kurucusu Rosatom’un, önümüzdeki 10 yıl için aldığı ihracat siparişi ise 133 milyar dolardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.