30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rosatom 3D Baskı Yöntemiyle Oksijen Maskesi Üretecek

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, koronavirüs (COVİD-19) için gerekli suni solunum cihazlarına 3D baskı ile oksijen maskesi üretecek.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, koronavirüs (COVİD-19) salgınında en fazla ihtiyaç duyulan suni solunum cihazları için venturi oksijen maskesi(valf) üretecek. 3D baskı yöntemi ile gerçekleşecek valflerin dışında talep olması halinde solunum maskeleri, solunum cihazı ve diğer tıbbi cihazlar da yapılabilecek.

Rosatom’un yakıt şirketi TVEL’in alt birimi olan RusAT şirketi tarafından suni solunum cihazlarının en önemli bileşenleri üretiliyor. RusAT bu bileşenlerden olan venturi oksijen maskesinin 3D baskı yöntemiyle yapılacak prototiplerini üretti.

Valflere duyulan ihtiyaç COVID-19 salgını nedeniyle arttı. RusAT’ın üretim tesislerinde ek işlem gerektirmeyen ‘biyouyumlu polimer’ sayesinde haftada yaklaşık 300 valf üretilebilecek.

Venturi valfleri, düşük debili oksijen sağlamak için aerosol maskeleri ile birlikte kullanılıyorlar. Valfler kısa zamanlı kullanım için üretiliyor ve birkaç saatte bir değiştirilmeleri gerekiyor.

3D baskı yöntemi ise pandemi sebebiyle oldukça artan valf eksiğini giderebilecek. Ayrıca bu pek çok ülke için uygulanabilir bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev, gerekli olması durumunda valflerin üretimine kısa sürede başlayabileceklerini belirtti.Likhache ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Rus nükleer sanayi işletmeleri koronavirüs pandemisiyle mücadele etmek için imkânlarını seferber ediyor. Tıbbi araştırma ve tıbbi ekipman üretimi alanlarında uzmanlaşmış tüm Rosatom şirketleri, doktorların koronavirüs ile mücadele etmesine hız kazandırmak için üretim kapasitesini ve fikri sermayeyi bir araya getiriyorlar. Venturi valflerinin üretimindeki yeteneğimiz konusunda Rusya Sağlık Bakanlığı’nı, Rusya Acil Durum Bakanlığı’nı, Rusya Savunma Bakanlığı’nı ve Rospotrebnadzor’u (Rusya tüketici hakları gözlem şirketi) bilgilendirdik. Gerekirse, valflerin üretimi kısa süre içinde başlayabilir.”

RusAT’ın Genel Müdürü Mikhail Turundaev de, “Katkı teknolojileri alanında Rosatom’un endüstri entegratörü olan firmamız, suni solunum cihazları için 3D baskı yöntemiyle valf üretim imkânları üzerine çalıştı. Prototipleri ürettik ve sağlık kurumlarına tedarik etmek üzere bunların üretimine başlamaya hazırız. Valflerin dışında 3D baskı yöntemini kullanılarak solunum maskeleri, solunum cihazları ve diğer tıbbi cihazlar da üretilebilir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.