30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rönesans Holding ve Sonatrach Ortaklığı ile Ceyhan’da Üretim Tesisi Kurulacak

CEYHAN (Enerji Portalı) – Rönesans Holding, Cezayir’in petrol ve doğalgaz üretici şirketi Sonatrach ortaklığıyla Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde, 1,2 milyar dolar yatırımla polipropilen üretim tesisi kuruyor.

Bölgenin ilk yatırımı olacağı belirtilen 450 bin ton kapasiteli tesisin, 2023 yılında üretime başlayacağı duyuruldu. Aynı zamanda tesis cari açığın azalmasına yıllık 450-500 milyon dolar tutarında katkıda bulunacak.

Polipropilen Üretim Tesisi’nin 2023 yılında tamamlanması bekleniyor

Rönesans Holding ile Sonatrach ortaklığıyla kurulacak ‘Polipropilen Üretim Tesisi’nin imza töreni bugün gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı törende ortaklık anlaşmasını, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Sonatrach CEO’su Abdelmoumen Ould Kaddour imzaladı. Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde kurulacak yıllık 450 bin ton üretim kapasiteli tesisin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Ilıcak: “Hızlı adımlarla ithalattaki polipropilen açığını kapatmaya çalışacağız”

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak imza töreninde, plastik hammaddesi olarak kullanılan polipropilenin ülkemizde hala ithal edilen kalemler arasında bulunduğunu belirterek şu sözleri söyledi:

Her yıl 2,2 milyon ton polipropilen, 2,6 milyon ton polietilen ve yine 1,5 milyon ton PVC ithalatı yapıyoruz. Dünya tüketiminin yüzde 3-4’ünü Türkiye ithal ediyor ve ihtiyacının yüzde 90’ını ithalatla karşılıyor. Türkiye şimdi çok hızlı adımlarla bu açığı kapatmak için yola çıktı. Büyük adımlarla ilerliyoruz. Bu yatırımla Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına her yıl 450-500 milyon dolar arasında katkı yapmayı hedefliyoruz.”

Yeni tesis ile 450 bin ton üretim yapılacak, 2000- 2500 kişiye istihdam sağlanacak

Ilıcak, Gaziantep’in dünyada en fazla polipropilen kullanılan şehirlerden biri olduğunu ve bu nedenle yatırım için Gaziantep’e yakınlığı nedeniyle Adana Ceyhan’ın seçildiğini vurguladı. Ilıcak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Şubat ayında Cezayir’e yaptığı resmi gezide duyurduğu petrokimya yatırımında yanımızda, dost ve kardeş ülke Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach da var. Bölgede inşa edeceğimiz tesiste yılda yaklaşık 450 bin ton üretim yapmayı hedefliyoruz. Üretim tesisi inşaat aşamasında 2.000-2500 kişiye istihdam sağlayacak. 2019 yılında inşaatına başlayacağımız üretim tesisini, 36 ay gibi bir süre içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Yatırım tutarının ise 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Ülkemiz için de önemli bir tarih olan 2023’te resmi olarak faaliyete başlayacağız. Polipropilen Üretim Tesisi o tarihten itibaren, başta Adana Bölgesi olmak üzere 500-600 kişiye istihdam sağlayacak.

Kurulan yatırım ortaklığı ile iki ülke arasındaki ekonomik bağlar güçlenecek

Toplantıya katılan Sonatrach CEO’su A. Ould Kaddour da bu yatırım ile ilgili şu sözleri söyledi:

Türkiye ile Cezayir arasında çok derin ve tarihi bağlar var. Bunun yanı sıra güçlü ekonomik bağlarımız da bulunuyor. Bugüne kadar birçok yatırımı birlikte hayata geçirdik. Rönesans Holding ortaklığıyla kuracağımız polipropilen üretim tesisinin de bu güçlü bağlara katkıda bulunacağı ve sinerji yaratacağına inanıyorum.”

İlginizi Çekebilir:

Polipropilen Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.