30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rönesans Enerji, Bayegan ve Sonatrach Arasında Anlaşma ile Adana Yumurtalık’ta bir Petro Kimya Tesisi Kurulacak

Cezayir ile Türkiye’den Rönesans Enerji Adana Yumurtalık’ta bir petro kimya tesisi kurulması için 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Cezayir’in ekonomisinin çeşitlendirilmesi bakımında tarım, gıda, enerji kapsamında önemli yatırım imkanları var. Cezayir devasa büyük bir yüzölçümüne sahip. Tarım endüstrisi alanında yatırımlar yapmak mümkün. İş dünyamızdaki herkesi buradaki imkanları değerlendirmeye davet ediyorum. Türk şirketleri Cezayir’de en çok istihdam sağlayan yabancı şirketlerin başında geliyor.

Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türk şirketler Rönesans ve Bayegan arasında da bir anlaşma yapıldığını duyuran Erdoğan, Adana’nın serbest ticaret bölgesinde 1 milyar dolarlık polipropilen üretim tesisi anlaşmasına imza atıldığını duyurdu. Bu tesisin faaliyete geçmesiyle ülkemizdeki cari açık üzerinde de olumlu katkı sağlayacağını aktaran Erdoğan şu değerlendirmeleri yaptı:

“Fabrika dışa bağımlılığı yüzde 25 azaltacak”

“Dışa bağımlılığı yüzde 25 azaltmış olacağız. Doping etkisi yapacak bu yatırımın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Türk şirketleri Cezayir’de en çok istihdam sağlayan şirketlerin başında geliyor. İnşallah yatırımlar konusunda çok daha iyi bi noktaya gelerek

“Tarım, gıda, turizm ve enerji alanlarında iş adamlarımız için önemli yatırım alanları görünüyor. Cezayir devasa yüzölçümüne sahip, tarım için çok önemli.

“Enerji yatırımlarına iki ülke olarak gerekli desteği vermekte kararlıyız”

“İş dünyamızın tüm temsilcilerini Cezayir’deki bu imkanları değerlendirmeye davet ediyorum. Yeni yatırımların istihdam sağlayacak şekilde yapılmasından memnuniyet duyarız. İki bakan arkadaşımız tarım alanında anlaşmalar imzalandı. Toplamda yedi anlaşma imzalandı. Cezayir ekonomisinin çeşitlendirilmesi ve faaliyet alanlarının çeşitlendirilmesi bakımından farklı alanlarda anlaşmalar yapılması önemli. Enerji yatırımlarına iki ülke olarak gerekli desteği vermekte kararlıyız.

“Cezayir’in enerji fiyatlarında yaşanan düşüşten olumsuz etkilendiğinin farkındayız. Bunu farklı alanlardaki ekonomik ilişkilerle telafi etmeliyiz. Bildiğiniz gibi geçen hafta ülkemizde tarım alanında önemli teşvikler açıkladık.

“Yeni gıda, tekstil ve demir çelik konusunda Cezayir önemli bir yere sahip. Bu alanlarda da daha hızlı adımlar atma imkanına kavuşacağız. Özellikle enerji alanındaki işbirliğimizi süratle ilerletmemiz gerekiyor.

3 yorum

 • Şükrü Sümer dedi ki:

  Hangi köy sınırlarında bu yatırım o bölgede bizim arazilerde var bilelim

 • Sedatduran dedi ki:

  Bence yumurtalık halkına istihtam hakkı öncelikli olmalı

 • İsmet Atmaca dedi ki:

  Polipropilen ; Malzeme dikkatimi çekti , çok ilginç bir malzeme kullanma alanı oldukça geniş.
  12 Şubat 1972 Tarihinde Konstanz Fachhochschule Elektrik Kuvvetl iakım ve Energi Teknik blümünden Diplom İngenieur (Tütkiyedeki muadili İ T Ü İstanbul Teknik Üniversitesi) olarak mezun oldum . Bir yil DEMAG CONZ Hamburg’ta ARGE Asistanı olarak çalıştım, vatani görevimi yapmak için Türkiye’ye döndüm.
  Çimento Sanayi. Tekstil Sanayi, Kimyasal gübre vs. büyük şirketlerde Elektrik ve Enerji bölümlerinde orta derecede idareci konumunda çalıştım. Halen bir şirkette Elektrik Proje ve uygulama denetçisi olarak görev yapmaktayım. Kurulmakta olan şirketinize karşı çok ilgi duydum. Yetkili Görevlilerle tanışma fırsatı bulursam çok memnun olurum .Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.