30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


RES, GES ve Enerji Depolama Maliyetleri Beklenildiğinden Daha Hızlı Düşüş Gösterdi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bloomberg NEF (BNEF) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, lityum-iyon pillerin maliyetinin geçtiğimiz yıl %35 düşerek 187 $/MWh’a ulaştı. Rapordaki dikkat çekici bir diğer bulgu ise, güneş ve rüzgar enerjisi maliyetlerinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’dan daha fazla düşüş göstermesi.

Rapora göre, güneş enerjisi projelerinin maliyeti, %18 azalarak 57 $/MWh’a, bu yılın başında inşaatı başlanan karadaki (onshore) rüzgâr projeleri için seviyelendirilmiş enerji maliyeti, bir yıl öncesine göre %10 daha düşerek 50 $/MWh’a, denizdeki (offshore) rüzgar enerjisi santrali maliyetinin 12 ay öncesine göre şu an neredeyse çeyreği kadar (%24) düşüş gösterdi.

BNEF Enerji Ekonomisi Başkanı Elena Giannakopoulou, “Son on yıla bakıldığında, teknoloji yeniliği, ölçek ekonomileri, yüksek fiyat rekabeti ve üretim tecrübesi sayesinde, bu düşük karbonlu seçeneklerin maliyet rekabetçiliğinde şaşırtıcı gelişmeler kaydedildi.” diye belirtti.

Analistlere göre, deniz rüzgarı, güneş paneli ve kara rüzgarı için megawatt-saat başına LCOE’nin, 2010’dan bu yana sırasıyla %49, %84 ve %56 oranında düşüş gösterdi. Son proje maliyetleri ve geçmiş batarya paketi fiyatlarına dayanarak, lityum-iyon batarya depolaması da 2012’den bu yana %76 oranında azaldı.

Raporda, denizüstü  rüzgar enerjisi santrallerine dikkat çekilerek, maliyetlerin tahmin edilenden daha hızlı ve daha fazla düştüğü ve beş yıl önce 220 dolardan fazla olan deniz rüzgarının, şu anda küresel olarak 100$ /MWh’in altında olduğu, bazı Avrupa projelerinin bunun da altında kaldığı ifade ediliyor.

Analistler, bataryaların maliyetindeki düşme, kömür ve gazla çalışan elektrik santrallerinin ve nükleer santrallerin yaptığı birçok işin yapılması için güneş ve rüzgâr gibi kesintili yenilenebilir enerji kaynakları için yeni fırsatlar oluşturduğunu aktarıyor. Güneş ve rüzgâr santrallerinde bulunan bataryalı enerji depolamanın, gerektiğinde teslim edilebilecek “dağıtılabilir enerji” sağlamada, sübvansiyonlar olmadan bile kömür ve gaz enerjisiyle rekabet etmeye başladığına yer veriliyor.

BNEF, bataryalı depolamanın, yenilenebilir projeler için tek seferde bir ila dört saat arasında herhangi bir şey için yedek güç sağlayabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Forbes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.