ALMANYA (Enerji Portalı) – Renault Trucks’ın yüzde yüz elektrikli Z.E. serisi, Hannover’de düzenlenen IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda tanıtıldı.

Almanya Hannover’de gerçekleşen 67. IAA Fuarı ziyaretçileri, Renault Trucks standında elektrikli serisine ait Master Z.E. ve D Wild Z.E. modellerini inceleme fırsatı buldu.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, fuarda düzenlenen lansmanda yaptığı konuşmada, 10 yıl önce şehir içinde hava kirliliğinin azaltılması ve kentsel yaşamın iyileştirilmesi için elektrikli kamyonların kullanımına önderlik ettiklerini söyledi.

10 yıldır elektrikli araçlarını geliştirdiklerini ve satış sonrası ağlarını bu araçlar için hazırladıklarını anlatarak, “Bugün ise performansı kanıtlanmış elektrikli araç serimizi sunuyoruz ve servis ağımızdaki uzmanlar elektromobiliteye geçiş konusunda müşterilerimize yardım etmek üzere hazır. Bugün elektrikli kamyonlar, müşteriler için karlı bir çözüm haline geliyor. On yıl önce öncüydük, şimdi ise gerçek bir uzmanız.” diye konuştu..

– Renault Trucks D ve Renault Trucks D Wide Z.E.

Renault Trucks D.Z.E’nin özel olarak tasarlanmış yeni 16 tonluk versiyonu, şehir içi ve ısı kontrollü teslimatlar için ideal.

Renault Trucks D Wide Z.E. ise daha etkili atık toplama operasyonları için 26 tonluk versiyonu ile sunulacak. Orta ağırlıktaki hizmetler için kullanılacak Renault Trucks Z.E., kullanım ve batarya yapılandırmasına bağlı olarak 300 kilometreye kadar mesafe kat edebilecek.

Hızlı alçak akım şarj özelliği sayesinde Renault Trucks D.Z.E ve Renault Trucks D Wide Z.E. lityum-iyon bataryaları, bir iki saat gibi kısa süreler içinde 150 kW Combo CCS konektör aracılığıyla şarj edilebiliyor.

Bu durumda üç fazlı 380V 32A’lık bir endüstriyel elektrik prizi kullanımı uygun oluyor. Kullanım ve kaporta ile ilgili maksimum esneklik sağlamak üzere Renault Trucks D.Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E. güç çıkışı (PTO) ve standart mekanik ara yüzle donatılıyor.

Modellerden ikisi de 2019 yılının ikinci yarısında Renault Trucks’ın Blainville-sur-Orne, Normandiya, Fransa’da bulunan tesislerinde üretilecek.