30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


RECA’nın 15. Toplantısı Gerçekleştiriliyor

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Orta ve Güney Asya’da Bölgesel Enerji İşbirliği Görev Grubu’nun (RECA) 15. toplantısı dün başladı.

Dışişleri Bakanlığı ve Türkmenistan Enerji Bakanlığı’nın destekleriyle iki gün sürecek olan Orta ve Güney Asya’da Bölgesel Enerji İşbirliği Görev Grubu’nun (RECA) 15. toplantısı dün başladı. Türkmenistan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın ilgili bakanlık ve kurumlarından çalışanlar ve uzmanlar, Uluslararası Enerji Şartı, BDT, USAID gibi uluslararası ve bölgesel kuruluşların temsilcileri ve Orta Asya ülkelerinin enerji şirketlerinin temsilcileri toplantıya katıldı.

Toplantıda Orta Asya sınır ötesi enerji ticareti ve bölgesel enerji güvenliği konularının ele alınacak. Katılımcıların Orta Asya’daki enerji sistemleri arasındaki işbirliğinin mevcut durumu, bölgesel enerji işbirliğini ilerletmek için mevcut eğilimler, yeni projeler ve yenilenebilir enerji kaynaklarının durumu hakkında fikir alışverişinde bulunduğu ve bilgi alışverişinde bulunduğu ayrı oturumlar yapılacak.

Toplantının enerji piyasalarını entegre etmek, tedarik kaynaklarını çeşitlendirmek ve sürdürülebilir kalkınma sağlamak için enerji işbirliğine yönelik diyalog platformu olarak hizmet etmesi hedefleniyor.

Dün yaşanan önemli gelişmelerden biri de Türkmenistan ve Gazprom yetkililerinin bir araya gelmesi oldu. Gazprom Başkanı Aleksey Miller başkanlığındaki heyet, Türkmen gazının satın alınmasının yeniden başlatılması konusunu görüşmek üzere Aşkabat’a geldi ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü.

Taraflar, başta Türkmen gazının pazarlanması konusu olmak üzere dünya enerji sektöründeki sorunlar ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.