30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rakamlarla Bitcoin Enerji Tüketimi

Kripto paralar özellikle Bitcoin artık gündem maddelerinden biri oldu. Diğer bir konuda Bitcoin madenciliğindeki Enerji Tüketimi. İşte Bitcoin’in Enerji Tüketimindeki yeri.

İngiltere merkezli enerji fiyatı karşılaştırma platformu Power Compare analizlerine göre , bitcoinin önce 20 bin doları bulan değerindeki yükseliş ve sonrasındaki ciddi düşüş, enerji tüketimini artıracak gözüküyor. Bu doğrultuda Kasım ayında bitcoin madenciliğinin yol açtığı enerji tüketimi’nin % 30 bulan oranda atış kaydettiği gözlemlendi. 1 Bitcoin ortalama 235 KWh yani Türkiye’de ortalama 300 hanenin günlük ihtiyacı kadar, elektrik harcıyor. Bitcoin’in yıllık ortalama elektrik tüketimi ise 32 TWh civarında gerçekleşiyor. Bu durumda Bitcoin Avrupa’da 20, dünyada ise 159 ülkenin harcadığı enerjiden daha fazla enerji harcamış oluyor.

Bitcoin Madencileri ise daha fazla Bitcoin üretebilmek farklı yollar denemeye ve Madenciliği daha verimli efektif yollar denemek üzere değişik yollara başvuruyorlar. Örneğin  kaçak elektriğin yaygın şekilde kullanıldığı Güney Doğu Anadolu Bitcoin yatırımcılarının yeni çekim merkezi olmuş gözüküyor. Elektrik kaçakçılığın yaklaşık %  65’ler seviyesinde olduğu tahmin edilen bölgede kendilerini rahatlıkla gizleyen Bitcoin madencileri tarımsal sulamada için verilen teşviklerden faydalanarak Bitcoin üretimi için faaliyete geçmişler bile. Durum yalnızca Türkiye’de değil dünyanın bir çok yerinde farklı kanallarla kullanılıyor.  Çoğu yerde serbest Wifilerin olması ve Elektriğin serbest kullanımı Bitcoin Madencilerini önlem almayan cafelere Serbest Wi-fi ve Lketrik kaynaklarını olduğu bölgeye yöneltmiş. Çoğu zaman durum farkedilene kadar Bitcoin madencileri sistemi sömürmüş oluyor.

 

RAKAMLARLA BITCOIN İÇİN HARCANAN ENERJİ

– Bitcoin’in tahmini yıllık elektrik tüketimi (TWh): 32,26
– Yıllık Bitcoin madencilik gelirleri: 11 milyar 322 milyon 523 bin 149 dolar
– Yıllık Bitcoin madencilik maliyetleri: 1 milyar 618 milyon 129 bin 306 dolar
– Bir gün önce Bitcoin işlemleri için harcandığı tahmin edilen elektrik miktarı: 88 milyon 664 bin 620 KWh
– Bitcoin işlemi başına harcanan elektrik miktarı: 250 KWh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.