30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


PYDK’nın İkinci Çalıştayı Milas’ta Gerçekleştirildi

MUĞLA (Enerji Portalı) – MTA, arama-araştırma faaliyetleri ile proje çalışmalarının daha etkin ve verimli uygulanabilmesini sağlamak için oluşturulan “Proje Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (PDYK)” 2019 yılı ikinci çalıştayını Milas’ta gerçekleştirdi.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), “Proje Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (PDYK)” 2019 yılı ikinci çalıştayını Milas’ta gerçekleştirdi. Toplantı gündemi kapsamında MTA’nın Ege Bölgesi’nde yürüttüğü faaliyetler değerlendirilerek Milas civarında yapılan arazi çalışmaları kapsamında ise proje faaliyetlerine katılım sağlandı.

Kurul Faaliyetlerine; Kurul Başkanı Dr. M. Emrah AYAZ (Genel Müdür Yardımcısı), Kurul Üyeleri İsmail KARA (Enerji Hammaddeleri Etüt ve Arama Dairesi Başkanı), Cahit DÖNMEZ (Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanı), Prof. Dr. Yücel YILMAZ, Prof. Dr. Ahmet GÖKÇE, Prof. Dr. Taner ÜNLÜ, Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU, Prof. Dr. Ali İhsan KARAYİĞİT, Prof. Dr. Emin ÇİFTÇİ, Prof. Dr. Leyla KALENDER ve Prof. Dr. Levent GÜLEN iştirak etti.

Verimli geçen program kapsamında, ekonomik jeolojiye yönelik olarak; Menderes Masifi’nin oluşumu, tektonik konumu ve Batı Anadolu’nun Neojen jeolojisi ve tektoniği yeni veriler ışığında gözden geçirilmiş, Ege Bölgesi’nin plaser zenginleşme potansiyeli ile radyoaktif hammaddeler (U, Th), kömür, grafit ve feldispat potansiyelleri değerlendirildi.

Ayrıca, ölgenin jeoloji haritaları baz alınarak, jeokimya atlası verileri ile havadan jeofizik verileri birlikte incelenmiş ve anomali oluşturan yeni ümitli hedef alan belirleme çalışmaları gerçekleştirildi. Yapılan arazi çalışmaları ışığında bölgesel jeoloji ve maden yataklarına yönelik çeşitli görüş ve öneriler ortaya konulmuş ve modelleme çalışmaları ile ekonomik potansiyele olası katkılar değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.