30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Pv Verimliliğini Arttıran Bir Algoritma Geliştirildi

KANADA (Enerji Portalı) – Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde güneş enerjisi konusunda uzman olan matematikçiler Güneş Enerji üretimi üzerinde yüksek verimlilik üreten bir algoritma geliştirdiklerini belirttiler.

Araştırmacılar, algoritmanın 100 MW’lık bir elektrik santralinin üretimini yılda yaklaşık bir milyon kilovat saat artırabileceğini tahmin ediyorlar.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümü’ndeki araştırmacılar, geliştirdikleri bir algoritma uygulanarak kurulu Güneş Enerjisi sistemlerinin çıktısının önemli ölçüde yükseltilebileceğini iddia ediyorlar. Algoritmanın, maksimum güç noktası (MPP) takibini optimize ediyor ve hava koşullarındaki veya diğer üretim koşullarındaki değişikliklere daha iyi yanıt veriyor olarak belirtiler.

Ekip, algoritmayı güneş enerji sistemlerine çeşitli hava koşullarında uygulayarak taklit etti ve mevcut sonuçlara kıyasla MPP etrafındaki salınımların yakınsama oranı konusunda gelişmiş performans sunduğunu buldu.

Waterloo’nun Uygulamalı Matematik Bölümündeki doktor Milad Farsi, “Mevcut bir güneş panelinden elde edilen gücü daha da artırmak için bir algoritma geliştirdik” dedi. “Solar PV sisteminde donanımı değiştirmiyor veya ek devre gerektirmiyor. Geliştirdiğimiz şey, zaten var olan donanımı kontrol etmek için daha iyi bir yaklaşım.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.