30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Putin:Önemli olan Rusya’dan Türkiye’ye Yapılan Gaz Sevkiyatının İstikrarlı Olması

RUSYA (Enerji Portalı) – Türkiye – Rusya 8. Üst düzey işbirliği toplantısı sona erdi. Suriye gündeminden S-400 anlaşmasına, vize serbestisinden ticarette yerli para kullanımına kadar birçok başlığın ele alındı.

Rusya’da düzenlenen Türkiye – Rusya 8. Üst Düzey İşbirliği Toplantısı sona erdi. Suriye gündeminden S-400 anlaşmasına, vize serbestisinden ticarette yerli para kullanımına kadar birçok başlığın ele alındığı toplantıda, ticari ilişkilerde işbirliği vurgusu öne çıktı. Erdoğan, “Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Rus firmalarına her türlü kolaylığı sağlayacağız.” derken, Vladimir Putin ise yabancı yatırımcıların Rusya’da kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için gereken her şeyi yapma sözü verdi.

İkili görüşmenin sona ermesinin ardından iki lider kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı. Erdoğan, konuşmasında şunlara değindi:

“Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 8. toplantısını tammalamış bulunuyoruz. Ticari hacmimiz 26 milyar dolara ulaştı. Bu bir başarı olsa da, belirlediğimiz hedef 100 milray dolardır. Türk ve Rus iş dünyasıyla bir araya gelerek yatırım fırsatlarını ele aldık.”

Görüşmelerde Suriye konusunda değinildiğini de belirten Erdoğan, “Suriye ve diğer meselelere ilişkin fikir teatisinde bulunduk. ABD’nin bölgeden çekilme kararını ve İdlib başta olmak üzere arazideki gelişmeleri değerlendirdik. Suriye’de barış ve istikrarın tesisi yönünde önümüzdeki dönemde birlikte atabileceğimiz önemli adımları da bir arada istişare ettik. Milli güvenliğimize kast eden terör odaklarını suriye’den söküp atma kararlılığımız devam etmektedir.”

Astana sürecinin “Cenevre”yi dışlamak’ olmadığını vugulayan Erdoğan:

“Suriye’nin toprak bütünlüğü önem arz etmektedir. Bu toprak bütünlüğünün tesisi için dayanışma gerekmektedir ancak Fırat’ın doğusu buna karşı tehdit taşımaktadır. Buradaki en önemli adım Astana sürecidir ve yine burada Rusya ile baş aktörler olarak İran’la da dayanışmamız devam etmektedir. 3 milyon 600 bin Suriyeli bizim topraklarımızda, ancak kararlı adımlar atılırsa bizler de bir an önce bunların kendi topraklarına gitmesini sağlamış oluruz. İdlib sorunu sancılı ama çözülebilir. Suriye’deki sorunların siyasi yolla çözülebileceği konusunda hemfikiriz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Rus iş dünyası temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, “Enerji alanındaki Türk-Rus iş birliği, ekonomik ilişkilerimizin taşıyıcı sütunlarından biridir. Başta Mavi Akım, Türk Akım ve Akkuyu Nükleer Santrali olmak üzere bu konulardaki bütün ortaklıklarımız uzun vadeli ve stratejik tercihlerdir.” dedi.

Rus lider ise Suriye konusunda şunları dile getirdi:

“Güncel uluslararası sorunlara ilişkin görüş alışverişi sırasında elbette Suriye’deki duruma büyük önem verdik. Rusya ve Türkiye’nin İran’ın katılımıyla Astana formatında çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizmeliyim. Şu anda, teröristlerin önemli bölümü yenilgiye uğratılmışken sahadaki durumun normalleştirilmesine ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına istinaden siyasi çözüm sürecine odaklanmamız gerekir. Bu bağlamda, Suriye anayasa komitesinin kurulmasına katkı sunmak için Suriye hükümeti, muhalefeti ve BM ile koordineli çalışmalar yürütme konusunda Erdoğan’la mutabakat sağladık.

Öncelikli hedefimiz, Suriye’nin altyapısının yeniden inşası için insani destek sunulmasını sağlamak. Demek istediğim, konutlar, hastaneler, okullar, su ve enerji tedarik tesisleri inşa edilmesi. Tüm uluslararası kamuoyunun bu süreçte katılım sağlaması önemli. Suriyeli sığınmacıların dönmesi için gerekli koşulları anca birlikte çalışarak sağlayabiliriz.”

Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan S-400 alımı konusuna da değinen Erdoğan ise, “Biz S-400 konusunda yol haritamızı zaten çizmişiz, bu saatten sonra bize ‘Vazgeç’ diyenler demek ki bizi tanımıyorlar. Biz sözleşmeyi yaptıysak, o iş bitmiştir. Bu, bizim egemenlik hakkımızdır ve kendi tasarrufumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Türk Akımı projesine değinen Putin ise, “Somut çalışmaya ve işe odaklı bir toplantı oldu. Türk ortaklarımızla kurduğumuz ilişkilere önem veriyoruz. Doğalgaz fiyatları önemli bir konu ancak önemli olan Rusya’dan Türkiye’ye yapılan gaz sevkiyatının istikrarlı olması. Rusya, doğalgaz konusunda taahhütlerini yerine getiriyor.” dedi.

Vize serbestisi ve milli paralarla ticaret yapma konusuna ilişkin kendisine sorulan soru üzerine konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerde yerli para kullanımı konusu, görüşmelerimizdeki en önemli maddelerden birini oluşturuyor. Rusya’nın lehinde bir ticaret hacmi konusu zaten açık ve net ortada. Biz doğalgaz ihtiyacımızın neredeyse yüzde 50’ye yakın bir kısmını Rusya’dan karşılıyoruz. Bu ticaret hacminin aleyhimizde olması buradan kaynaklanıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.