30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Putin: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Çok Masum Değil

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yekaterinburg’daki bir konferansta yenilenebilir enerji kaynaklarının çok da masum olmadığını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yekaterinburg’ta düzenlenen Global Manufacturing and Industialisation Summit (Küresel Üretim ve Endüstrileşme Zirvesi)’e katıldı. Putin, zirvede yaptığı konuşmada yenilenebilir enerji ve yenilenemez enerji hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Putin’in buradaki konuşması canlı olarak yayınlandı.

Fosil yakıt üretiminde lider konumunda olan Rusya’nın, her ne kadar rüzgar enerjisine yatırımları bulunsa da güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak konusunda potansiyellerini iyi kullandığı söylenemez.

Putin, konuşmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının çok masum olmadığını; canlılara zarar verecek ve ekolojik sistemi olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Kimsenin dünyanın panel ve jeneratörlerle dolu olmasından memnun olmayacağını da belirten Putin; “Yenilenebilir enerji kaynakları, karbon ayak izi temel alındığında kömür ya da gaz kökenli enerji kaynaklarından çok daha masum görülebilir. Ancak bu enerji kaynaklarının doğal yaşama verdikleri zarar da hiç azımsanmayacak boyutlarda.” diye belirtti.

Putin,Rüzgâr enerjisi oldukça faydalı, ancak bu hususta kuşların durumunu göz önünde bulunduruyor muyuz? Rüzgâr türbinleri yüzünden kaç kuş yaşamını yitiriyor, haberimiz var mı?” sorularını yöneltti ve ekledi:

“Türbinlerin yarattığı sarsıntı, solucanların toprağın altından yeryüzüne çıkmalarına neden oluyor. Bu işin şakası yok.”

VESTI News hazırladığı haberde yer alan Rus liderin konuşmasını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.