30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Putin: “TürkAkım Projesi Bir Yıkma Projesi Değil, Bir Yapma Projesidir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tören için Rus ve Türk devletlerinin üst düzey kadroları Türkiye’de bir araya geldi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

Öncelikle Sayın Putin ve heyet üyelerine bir kez daha ülkemize hoş geldiniz diyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türk Akımı Projesi’nin artık son aşamasına gelmiş bulunuyoruz” diyen Erdoğan, “Teknik açıdan zorlu bir projeyi hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum. Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğalgazı nereden ve nasıl temin edeceklerine saygı duyulmalı.

“Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor. Buradan gelecek gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz.”

Türk Akımı doğalgaz hattının Karadeniz’in dibinden gelerek ülkemize ulaşmasının sevincini yaşıyoruz. Bu tarihi projenin son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Türk Akımı, Rus dostlarımızla beraber emek harcadığımız tarihi nitelikte bir projedir. 3 bölümden oluşan Türk Akımı projesi 2019’da yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacak. Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor. Buradan gelecek gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz.

‘Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir porjeyi sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.’

Türk Akımı’nın sadece ülkemiz ve milletimiz için değil komşularımız, bölgemiz için pek çok avantajı bulunuyor. Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğalgaz taleplerini karşılayabilecek. Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir porjeyi sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.

‘Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor.’

Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Ortak duruşumuzun Suriye’deki insani krizin hafifletilmesinde katkılarını gördük.  Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaktır. Rusya ile 2019 yılını karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak kutlayacağız. Akkuyu Nükleer Santrali’ni hayata geçiriyoruz.

Vladimir Putin ise şöyle bir konuşma gerçekleştirdi:

“Projenin gerçekleşmesi için gösterdiği siyasal irade ve cesaretten dolayı Erdoğan’a teşekkür ederim. Güven olmadan böyle projeleri hayata geçirmek mümkün olmaz.

Tüm Türk meslektaşlarımıza teşekkür etmek isterim. Bu yola başladığımızda görevde olan eski enerji bakanına (Berat Albayrak) ve (Türk Akımı’nın inşaatı için gerekli olan) izin ve lisansları zamanında veren herkese teşekkür ederim. Tüm bunlar, inşaat çalışmalarının planlanan zamanda, hatta bu zamanın biraz ilerisinde bitirilmesine yardımcı oldu.

Türk Akımı, Türkiye’yle çok zor problemleri çözmek için yaptığımız işbirliğinin ne kadar etkili olduğu gösterdi.

 ‘Türk Akımı’nın karadan geçen kısmı da denizden geçen kısmı kadar büyük bir hızla inşa edilecek ve 2019 sonunda tamamlanacak.’

Türk Akımı’nın karadan geçen kısmı da denizden geçen kısmı kadar büyük bir hızla inşa edilecek ve 2019 sonunda tamamlanacak. Türk Akımı, Avrupa’ya gaz sevkiyatının güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak.

Türk Akımı, kimseyi hedef almıyor, üçüncü tarafları hedef almıyor. Bu proje bir yıkma projesi değil, bir yapma projesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.