30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Putin: Trump, Yüksek Petrol Fiyatları İçin Kendini Suçlamalı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başkan Donald Trump’ın küresel petrol fiyatlarının çok yüksek olduğu konusunda şikayet etmek için “haklı” olduğunu ancak ABD yönetiminin yüksek fiyatlar için kısmen sorumlu olduğunu söyledi.

Moskova’daki Rusya Enerji Haftası forumunda konuşan Putin, petrol piyasalarında yaşanan gelişmelere ilişkin, “Başkan Trump petrol fiyatının çok yüksek olduğunu düşündüğünü söyledi. Muhtemelen bazılarına göre haklıdır … Ama dürüst olalım, böyle petrol fiyatları bir dereceye kadar ABD yönetiminin sonucudur.” dedi.

Rusya için varil başına 65-65 dolarlık seviyeler tatmin edici olduğunu dile getiren Putin, petrol fiyatlarının ABD yönetimnin İran’a yönelik yaptırımları ve Venezuela ve Libya’da yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle yükseldiğini düşündüğünü kaydetti.

Putin, “Petrol fiyatlarındaki artışın suçlusunu bulmak istiyorsanız, o zaman dönüp aynaya bir bakmalısınız” diye ekledi.

Suudi Arabistan ve Rusya, yaptırımların 4 Kasım’da yürürlüğe girmesiyle İran’ın yarattığı boşluğu karşılayabileceklerini açıkladı. OPEC ve OPEC dışı üreticilerden oluşan grup, Haziran ayında fiyatları düşürmek için üretim limitlerini gevşetmeye karar verdi.

Putin, OPEC ile anlaşmayı savunarak, amacın piyasaları dengelemek olduğunu söyledi.

İlgili Konular

Petrol Fiyatlarındaki Artıştan Dünya Ekonomisi Nasıl Etkilenecek?

OPEC Gelecek 5 Yıl İçinde Petrol Üretiminde Büyük Artış Bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.