30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Putin: “Enerji Tedarikinde Katkıya Devam”

MOSKOVA (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’ya enerji tedariki konusunda katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Rusya’da faaliyet gösteren İtalyan şirketlerin yöneticileri, Putin ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Moskova‘da bir araya geldi. Yapılan görüşmede, güvenilir bir ülke olarak görülen Rusya’nın itibarına değer verdiklerini belirten Putin, İtalya ve Avrupa’ya enerji tedariki konusunda katkı sunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Putin, İtalya’nın 1969 yılında Sovyetler Birliği ile imzaladığı uzun süreli gaz tedarik anlaşmasıyla Avrupa’da bu yönde adım atan ilk ülkelerden birinin Rusya olduğunu söyledi. Günümüzde İtalya’nın Rus gazı tüketimi açısından Almanya’dan sonra ikinci sırada geldiğini belirten Rus lider:

İtalya ile enerji işbirliği, sadece tedarikle kısıtlı değil. Enerji yataklarının işlenmesine ilişkin ortak projelerimiz var. Ayrıca Amur bölgesinde doğalgaz rafinerisi inşa ediliyor. İtalyan iş dünyasının Rus elektrik enerjisinin geliştirilmesine katkı yapma kararlılığından memnunuz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.