30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Putin: Avrupa, Fosil Yerine Nükleeri Kullanmazsa “Taş Çağına” Dönecek

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, VTB Sermaye Yatırım Forumu’ nda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin VTB Sermaye Yatırım Forumu’ nda, ” Rüzgar ve güneşe geçiş kademeli olacak. Ancak fosil yakıtların nükleer ile değiştirilmediği sürece Avrupa’yı “taş çağına” döndürecek. Almanya, 2011 yılında Japonya’daki Fukushima Daiichi nükleer santral felaketinden sonra nükleer enerjiyi yasakladı.” dedi.

”Rusya, Avrupa’nın lider doğal gaz tedarikçisidir”

Putin’e foruma katılanlardan sadece iklim değişikliği ile mücadele etmek için Avrupa’nın fosil yakıtlar konusundaki yeni belirsizliği hakkında soruldu. Putin bu soruya karşılık,Rusya, Avrupa’nın lider doğal gaz tedarikçisidir.” açıklamasında bulundu.

Putin, “Avrupa’da doğal gaz talebinin büyük ölçüde ekonomilerin yavaşlamasından dolayı azaldığını görüyoruz.” dedi.

Putin, İtalya, Çin ve ABD’den bazı idareci ve yatırımcı ile sahnede otururken Çin hala büyüyor. Hindistan hala büyüyor. Bir zamanlar olduğu kadar çabuk büyümeyebilirler, ancak büyüyorlar ve bir süre daha petrol ve gaza ihtiyaç duyacaklar.” dedi.

Rusya, 1990’dan 2017’ye kadar karbon ayak izini % 25 oranında düşürdü.

Rusya, ülkeler arasında atmosfere karbondioksit salınımını azaltmak için yapılan anlaşmalar olan Paris Anlaşması ve Kyoto Protokolü’nün imzacısıdır. 2018’de yayınlanan bir AB çalışmasına göre Rusya, 1990’dan 2017’ye kadar karbon ayak izini % 25 oranında düşürdü. Düşüş, çoğunlukla ülkenin dönemdeki üç ekonomik krizi yaşamasından kaynaklanıyor. Buna karşılık, Çin ve Hindistan ise ekonomilerini hızlı bir şekilde sanayileştirirken ABD’nin CO2 emisyonlarında % 0,4’lük bir artış görülmüş. Bunun sebebi olarak da büyük oranda kömürle çalışan sanayilerde üç kat artış olması gösterildi.

Putin, hükümetin petrol ve doğal gaza yatırım yapmak için Ulusal Zenginlik Fonu’ndan yedek para kullanmayacağını fakat yapay zeka gibi yüksek teknoloji alanlarına yatırım yapan, kaynak dışı projelerde kullanacağını söyledi.

Kaynak: Forbes

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.