30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


PÜİS, Üye Akaryakıt İstasyonlarının Çatısına GES Kuracak!

ANKARA (Enerji Portalı) –  Akaryakıt sektörünün çatı kuruluşu Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) ile Solaray Enerji akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının güneşten karşılanması için geniş kapsamlı bir işbirliği için anlaştı.

9 bin 200 akaryakıt istasyonunu çatısı altında toplayan PÜİS, akaryakıt istasyonlarının en önemli giderlerinden biri olan elektrik enerjisinin güneşten elde edilmesi ve temiz enerji kullanımının önünün açılması konusunda sektöre öncülük edecek.

PÜİS, Solaray Enerji işbirliği kapsamında binlerce akaryakıt istasyonunun mevcut elektrik ihtiyaçlarının çatılarına inşa edilecek güneş enerjisi panellerinden karşılanması amaçlanıyor.

Akaryakıt istasyonları aynı zamanda GES’e dönüşmüş olacak… 

Yapılan işbirliği kapsamında akaryakıt istasyonlarında güneş enerjisi panellerinden elde edilecek enerjinin üretim fazlası devlete satılabilecek.

Akaryakıt bayileri bir yandan enerji ihtiyaçlarının tamamını güneş enerjisinden karşılarken, üretim fazlasını da devlete satarak gelir elde edecek.

“Akaryakıt bayileri ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor.”

Yapılan protokolün ardından bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Akaryakıt bayileri ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor.  İstasyonların en büyük gider kalemlerinden biri olan elektrik tüketiminin istasyonlara kurulacak güneş panellerinden elde edilmesi bayileri ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlatacak.

Bu proje hayata geçirildiğinde binlerce akaryakıt istasyonu kendi ürettiği elektriği tüketecek. Üretim fazlasını da devlete satarak piyasaya arz edecek. En temiz enerji yenilenebilir enerjidir. Bu açıdan da çok doğru bir projeye imza attığımızı düşünüyoruz. Solaray Enerji ile yaptığımız protokolün bayilerimize ve ülkemiz ekonomisine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Bütün mühendislik ve proje dönüşümü, izin ve ruhsat işlemleri, tedarik ve montajı Solaray Enerji tarafından yapılacak. Sigorta, bakım, onarım ve izleme işlemleri de Solaray tarafından gerçekleştirilecek olan istasyon GES’lerin finansmanı da istenirse Solaray’ın finans departmanı tarafından gerçekleştirilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.