30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Prof.Dr Mesut Hakkı Caşın Akkuyu Nükleer Açılışında Sektör ve Santralle İlgili Bilgi Verdi.

Prof.Dr Mesut Hakkı Caşın Akkuyu Nükleer Açılışında Sektör ve Santralle İlgili Bilgi Verdi.

Prof.Dr. Caşın “Bugün Türkiye için çok önemli ve tarihi bir gün. Bana göre Türkiye gelecekte yüksek teknolojiyi kullanan önemli bir bilim gücü olarak bir adım daha yükselmiş durumda. Yani Türkiye Deniz seviyesinde itibaren yükselen bir ivme içersinde. Bu teknoloji ve know-how transferinde çok önemli bir nokta. İkinci husus santral ve teknik ekipman üretiminde 600 tane pırıl pırıl türk genç mühendis yetiştirdik. Bunlar binlere ulaşacak gelecekte. Çünkü 20 milyar dolarlık bu projesinin 4800megavat üretimi ile Türkiyenin Yaklalık %10’luk enerjisini karşılayacak. Yani bu şu demek bütün İstanbul bölgesinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Bir başka konuda Türk şirketlerinin %35-40 katkı payı var ki buda fevkalade önemli. Yani milli üretimdeki bir model olacak. Bu daha sonra şunu getirecektir ki; bu model belkide gelecekte tedarikçi ülke olmasına sebebiyet verecektir. Yani Bu ne demek Türkiye Sinop’uda devreye soktuktan sonra bilgi birimi Know-How’ı dünyadaki başka ülkelere transfer edebilecek seviyeye gelecektir. Güney Kore Buna ciddi bir modeldir. Öbür taraftan çok önemli bir hadise bu. Örneğin içeri girerken gördük çok ciddi bir takım güvenlik tedbirleri alındı. Bir Nükleer Enerji Kültürü Türk Milletinde oluşacak. Hindistan, İran bizden daha önce bu kültüre kavuştu, Türkiye niye kavuşmasın. Uluslararası enerji güvenliğinde siber konusu kritik alt yapıların güvenliği özellikle bu Akdenizdeki çok stratejik bölgede, buranın hava savunmasını detaylı anlatacağız. Her hangi bir düşman hava saldırısına karşı, terörist saldırılara karşı nasıl savunulacak. Böyle bir bilgi birikimi olacak. Öncelikle 10.000 müteakiben yaklaşık 4.000 teknik ve diğer personele istihdam sağlanacak.  Ama en Önemlisi

1- Türkiye Nükleer Kapasiteye Sahip olacak. Bu Türkiye için bir devrim. Pek çoğundan istedik vermediler.

2- Türkiye ve Rusya arasında bundan böyle çok stratejik bir ortaklığı ileri kademesine geçilmiş olacak.

3- Nükleer Enerji çeşitliliği ile Türkiye enerji güvenliğinin herhangi çatışma veya kriz anında yükseltmiş olacak. Özellikle gaz veya diğer petrole bağlı enerji kaynaklarından uzaklaşmış olucağzz.

Bu dışa bağımlılığımızdaki cari açığımızı azaltmış olucağız.  Başka bir konu enerji ithalatında yerli yerli teknolojinin devreye gireceğini göreceğiz. Burada benim stratejik olarak gördüğüm 50’lere doğru baktığımızda. yani bu projeye başladığımızda, Türkiye Soğuk savaşın içerisinde batı kanadında yer alıyor. Ama o kadar talebimize rağmen bize bu teknolojiyi vermedikleri gibi Türk Toplumunda da Nükleer Enerji Kötüdür Algısı yarattılar. Dünyada Amerikada 99,  Fransa da 58 tane var. Sadece Fransa enerjisinin %76 bu nükleer enerjiden sağlıyor.  Yani Türkiye Tarım endeksli bir toplumdan yüksek enerji ve yüksek ileri teknoloji kullanabilen bir sanayi toplumuna doğru geçişi sağlayacak. Bu enerjinin bir özelliğide karbondioksit emisyonun çevre kotası bakımından Türkiyeye temiz enerji sağlayacak. Bu proje rastgele seçilmiş bir proje değildir. Lokasyonu, deprem araştırmaları, ÇED raporları, Ayrıca Askeri güvenlik açısından genel kurmay başkanlığıda bu konuda Enerji bakanlığı ile bütün bakanlıkların ortaklaşa karar verdiği bir milli projedir. Devlet projesidir. Türk Devleti bugün bunu başaracaktır. Biz bu bakımda sevinçliyiz, Allah Türk Milletine daha güzel başarılar nasip etsin inşallah” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.