30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, “Enerjide, dışa bağımlılık, pahalılık, güvenlik gibi sorunların çözümü için Türkiye kendi enerji çözümlerini üretmek zorunda. Bunun ilk adımı da enerjinin verimli kullanımından geçiyor.” dedi.

Bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen “Ekserji ve Uygulamaları Yaz Kursu”, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsünde yapıldı.

Kursun açılışında konuşan TÜBA Enerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’inin dışarıdan karşılandığına dikkati çekerek, enerji giderinin en büyük cari açığı getiren kalem olduğunu ifade etti

Dinçer, ithalat ve ihracat arasındaki farka baktığımız zaman 68 milyar dolara varan kısmın, enerji kaleminden geldiğini kaydederek, şunları konuştu:

“Bu yalnızca ekonomik olarak değil, enerji güvenliği boyutunda da sıkıntı yaratıyor. Bizim bu noktada kendimize yetecek olan güvenli enerji çözümlerini oluşturmamız gerekiyor. Bu enerji çözümlerini üretirken de özellikle son yıllarda yapılan hamleler çok önemli. Yenilenebilir enerji kaynakları, temiz kömür teknolojileri olmak üzere Türkiye birçok alanda yatırım yapıyor. Yapılması gereken temel şeyler; verimliliği artırmak, güneşten rüzgara, rüzgardan jeotermale kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek, onun haricinde temiz teknolojilerle yerli fosil kaynaklı yakıtları kullanmak, nükleer enerji, biyolojik organik atıklardan enerji üretimi. Ayrıca, mevcut sistemler boyutunda da iyileştirme yaparak kayıpları önlemek. Türkiye en büyük hamlelerini bu noktada yapmak zorunda” diye konuştu.

– “Türkiye kendi enerji çözümlerini üretmek zorunda”

Enerjide çözüm için enerji bölgeleri oluşturulması gerektiğini de ifade eden Dinçer, “Ekonomik olarak belli gelişimlere yönelik bölgeler kuruluyor, ama enerjiye yönelik yok. Türkiye’nin enerji bölgeleri kurması gerekiyor. Bölge bölge, elimizde ne kadar kaynağımız var, nasıl, ne şekilde faydalı formlara dönüştürebiliriz? Bunu belirlememiz lazım.” dedi.

Dinçer, Türkiye’nin hızlı hareket ve kendini adapte edebilme kabiliyetine sahip bir ülke olduğuna işaret ederek, “Özellikle rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında son yıllarda atılan adımlar, bu kaynakların üretimdeki payındaki artış, çok güzel gelişmeler. Ancak önceliğimizin teknoloji olması gerekiyor. Enerji bağımsızlığı için bu alanlarda da kendi teknolojilerimizi geliştirmemiz lazım. Enerjide, dışa bağımlılık, pahalılık, güvenlik gibi sorunların çözümü için Türkiye kendi enerji çözümlerini üretmek zorunda. Bunun ilk adımı da enerjinin verimli kullanımından geçiyor.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.