30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Türkiye Enerji Sorunlarına 5 Çözümle Yaklaşımı Anlattı

ENERJİ alanında Türkiye’nin yaşadığı pahalılık ve dışa bağımlılık gibi sorunların beş çözümü olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Dinçer, “Verimlilik, yenilenebilir kaynakların kullanımı, fosil yakıtların kullanımı, nükleer, temiz yakıtlar ile Türkiye bu alanda hamleler yapmalı” dedi.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer Medipol Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bilgiden Teknolojiye Uzanan Yolda İnovasyon’ konferansında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin temiz enerjide dünya birincisi olmak istediğini belirten Prof. Dr. İbrahim Dinçer, bu alanda çözüme kavuşturulması gereken beş konuyu değerlendirdi.

Türkiye’nin en büyük hamleleri bu beş alanda yapması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. İbrahim Dinçer, “Beş enerji çözümünden birincisi verimliliği artırmak, iki güneşten, rüzgara, rüzgardan jeotermale kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek, onun haricinde temiz teknolojilerle fosil kaynaklı yakıtları kullanmaya devam etmek, nükleer enerji, beşinci çözümümüz ise temiz yakıtlar temiz enerji olacak. 5 ana enerji seçeneği ile Türkiye önümüzdeki 30-40 seneyi belirlemiş durumda. Dolayısıyla Türkiye en büyük hamlelerini bu noktada yapmak zorunda” diye konuştu. hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.