30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Portekiz’de İlk Devlet Desteğin Olmadığı Güneş Enerji Santralı’nın İnşaat’ına Başlandı

Fransız yatırım firması Natixis tarafından desteklenen Vale de Moura güneş enerji santrali, 10 yıllık bir PPA (Enerji satın alım ) garantisi altında Axpo Ibéria’ya elektrik satacak.

İsviçre merkezli Axpo Grubu’nun bir birimi olan güç dağıtıcısı Axpo Ibéria, Portekiz’in güney bölgesi Alentejo’da bulunan Evora kasabası yakınlarında planlanan 28.8 MW (DC) güneş enerjisi santrali Portekizli geliştiricisi Hyperion’da inşaatın başladığı belirtildi.

Axpo Ibéria, Vale de Moura projesinin İber yarımadasında herhangi bir devlet desteğinin olmadığı ilk güneş enerjisi santrali olacağını söyledi. En büyük hissedarı, şu anda Ocak ayında imzalanan 10 yıllık bir PPA aracılığıyla, Fransız finansal grubu Natixis’in bir birimi olan Mirova’dan elektrik santrali alacağı belirtildi.

Axpo Ibéria’ya göre, santral 55 hektarlık bir alanı kaplayacak ve yıllık 52 GW’dan fazla enerji üretecektir. Santralin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor ve ticari faaliyetlerin başlaması 2019 yılının başında olacağı hedeflendiyor.

Axpo Ibéria Genel Müdürü Ignacio Soneira, “Bu öncü projenin üretici ve tüketicilerle daha uzun vadeli PPA ‘ların gerçekleştirilmesi, daha rekabetçi fiyatlar sağlanması ve Portekiz’de yenilenebilir enerjinin geliştirilmesine katkı sağlaması açısından çok önemli” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.