30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Portekiz Yenilenebilir Enerji İle Toplam Enerji İhtiyacından Fazla Enerji Üretti

Portekiz Yenilenebilir Enerji Birliği (APREN) açıklamalarına göre, Portekiz’in 2018 Mart ayındaki yenilenebilir enerji üretimi, ülkenin aylık tüketimini aştı.

Portekiz, 2018 Mart ayı içerisinde elektrik sarfiyatının tamamını yenilenebilir enerjiden karşıladı.Portekiz’in aylık yenilenebilir enerji tüketimi, Mart 2017’ye göre %9.7 oranında artarken, ülke enerji ihtiyacının (4.600 Gwh’ın üzerinde) aşılması için yeterli yenilenebilir enerji miktarı da (4.800 Gwh’ın üzerinde) üretildi. Bu doğrultuda Portekiz, 11 Mart’ta talebin %143’ünü üreterek yenilenebilir enerji anlamında bir çok ülkeye fark atmış oluyor.

Portekiz’in enerji sektöründe tarihi bir rekor. Ayrıca yenilenebilir enerjinin Portekiz’in elektrik taleplerini %100 karşılayacak kadar güvenli ve uygulanabilir bir kaynak olduğu da kanıtlanmış oluyor.

Öte yandan Mart 2018, genellikle Kuzey Yarımküre’de yenilenebilir enerji kaynaklarında rekor kırmak için iyi bir zaman. Dağlardaki karlar eriyerek, güçlü hidroelektrik koşullar yaratır ve bu sayede daha fazla güneş ışığı kullanılabilir hale gelir. Bunun yanı sıra, elektrik talebinin az olması ile birlikte kişilerin ısıtıcı ve klimalara olan ihtiyacı da azalır.

Portekizli iletim operatörüne (REN) göre, Ocak ve Mart ayları arasında ülke tarafından üretilen enerjinin %42.1’i hidro, %35.1’i rüzgarlardan gelmiştir. Doğal gaz, üretimin %10.7’sini, kömür %6.2’sini, Biyogaz %4.4’ünü karşılarken güneş %1’ini oluşturmuştur. webtekno.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.