30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


PORSCHE’den Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Şarj İstasyonu

ALMANYA (Enerji Portalı) – Porsche, Leipzig’de Avrupa’nın en güçlü elektrikli araç şarj istasyonunu kurdu.

Porsche, piyasaya elektrikli modeli Taycan’ı sürmesinin ardından hızlı şarj ağını genişletme ihtiyacı doğrultusunda, yeni şarj istasyonları devreye
almaya başladı. Leipzig’de yer alan istasyonda, 350 kW gücünde onlarca şarj ünitesi yer alıyor ve 7 MW toplam enerjinin tamamı yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

Leipzig’de yer alan istasyon, sadece araçlar için bir dolum noktası olmanın ötesinde ufak bir eğlence merkezi olarak da iş yapıyor. Araçlar şarj olurken müşteri merkezi içerisinde yer alan araba müzesi ve dükkânlar, insanları meşgul edecek. İstasyonda aynı zamanda Leipzig pistinden randevu almak da mümkün.

Elektrikli otomobillerin en büyük problemi olan şarj, Porsche’nin bu girişimiyle kurduğu gibi yüksek hızlı istasyonlar sayesinde ortadan kalkabilecek. Fakat 2020 yılında bu istasyondan başka istasyon kurulmayacak. Bunun gibi istasyonların daha fazla yaygınlaşması zaman alacak ve yüksek maliyetler içerecek.

Bunun yanında gelişmekte olan ülkelerde bu istasyonların tüm enerjisini yenilenebilir kaynaklardan elde etmek daha büyük bir zorluk ortaya çıkaracak ve maliyetleri daha da yükseltecek.

Starting a "Turbo Charge" for the Taycan in Atlanta
Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.