30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Porsche Dizel Yerine Elektrikli Araç Üretecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Porsche, otomobillerinin dizel versiyonlarının üretimini bırakacağını ve bunun yerine hibrit ve elektrikli araçlara yöneleceğini açıkladı.

Volkswagen Grubu içerisinde yer alan Porsche, Volkswagen’in otomotiv endüstrinde yarattığı şok dalgaları sonrasında sektör genelinde çevreyi kirleten dizel motorlara karşı sıkı önemler almaya başladı.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri, elektrikli otomobillere ayırdıkları bütçeyi artırarak, bu alanda sektör lideri olan Tesla’yı yakalamaya çalışıyor.

– “Porsche gelecek yıl,  ilk tam elektrikli aracını satışa sunacak”

Porsche CEO’su Oliver Blume konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kendileri için dizel araçların her zaman ikincil bir rol oynadığını, spor otomobil üreticisi olarak dizel araçsız bir gelecek planladıklarını vurguladı.

2022 yılına kadar elektrikli araçlara 6 milyar avrodan fazla yatırım yapan Porsche’nin dizel modellere olan talebin düştüğünü belirten Blume, “Dünyadaki Porsche otomobillerinin payı 2017 yılında yüzde 12 olarak kayıtlara geçti. Porsche’nin yaklaşık 10 yıldır dizel versiyonlarını satıyoruz. Şubat ayından bu yana ürün gamında dizel araç bulunmuyor. Porsche gelecek yıl, şirketin ilk tam elektrikli spor aracı olan Taycan’ı satışa sunacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.