30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Polonya’da Tüm İhaleleri “Rüzgar” Kazandı

POLONYA (Enerji Portalı) – Polonya’nın Enerji Düzenleme Dairesi tarafından 5 Kasım’da düzenlenen ve 1 MW’ı aşan projelere yönelik rüzgar-güneş enerjisi ihalesinde, yalnızca rüzgar projeleri için sözleşme imzalandı.

Geçtiğimiz günlerde Fransa ve Almanya’daki benzer ihalelerde sadece PV projelerinin seçilmesinin aksine Polonya’da tüm anlaşmalar rüzgar üzerine yapıldı. Uygulama fiyatı ise 41.98 $ / MWh’dan 57.73 $ / MWh’a çıktı.

Kazananlar 15 Yıl Boyunca Şebekeye Elektrik Satacak

Yenilenebilir enerji haber sitesi Gramwzielone 31 adet rüzgar projesi seçildiğini ve 41,996 TWh’lik bir güç elde etmek için 8,2 milyar PLN (2.19 milyar $) satış gerçekleştirildiğini bildirdi. Enerji fiyatlarının ortalama 196.17 PLN / MWh için 157.80 PLN ile 216.99 PLN MWh arasında değiştiği ve kazananlar arasında Almanya’nın Innogy, Portekiz kamu şirketi EDP ve Polonyalı PGE şirketleri olduğu belirtildi. Seçilen projeler, 15 yıllık bir süre zarfında Polonya şebekesine elektrik satacaklar.

Polonya Enerji Bakanlığı, ihalenin 750 MW’a varan kapasiteye sahip fotovoltaik çiftlikleriyle sonuçlanmasını beklediklerini belirtti. Benzer bir ihalenin 2019’da yapılabileceğinin haberi de verildi.

Simülasyon İhale Sonucunu Öngörmüştü

5 Kasım’da düzenlenen ihalede hayal kırıklığı yaratan bu sonuç, Eylül ayı ortasında Polonya Rüzgâr Enerjisi Birliği denetçileri PwC ve K&L Gates hukuk firması tarafından yapılan bir simülasyonla öngörülmüştü. Simülasyon ile, son iki ihalede güneş enerjisi proje tekliflerinin, ülkenin önceki iki yenilenebilir enerji ihalelerinde sunulan tekliflerden biraz daha yüksek olabileceği sonucuna ulaşılmıştı.

Yapılan analiz ile son iki ihalede güneş için maksimum fiyat 411 PLN/ MWh, minimum fiyat ise 350 PLN /MWh olarak tahmin edildi. Aynı analizde rüzgar için bu fiyatlar maksimum 350 PLN /MWh, minimum 225 PLN /MWh olarak tahmin edilmişti.

Kaynak: PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.