Polipropilen Nedir? Nelerlerde Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?
Polipropilen (Polypopylene) PP Nedir?

“Polipropilen” ‘in çok yaygıun bir kullanım alanı bulunmaktadır. Otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve gıda paketlemesine değin oldukça geniş kullanım alanı bulunan ermoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.


Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç göstermektedir. Maliyet anlamında düşük seviyesi ile ticari kullanım alanı oldukça geniştir. Oldukça iyi darbe dayanımı bulunmaktadır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlamaktadır. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin, erime sıcaklığı 160 derece civarındadır.

Ancak Tüm olumlu özelliklerine karşın dezavantajlarıda bulunur. UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boya ve kaplaması zordur. Dış hava şartlarına dayanımı düşüktür. oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer.

– Homopolimer, 
– Copolimer
– Random Copolimer  olarak üç türdedir. 

Polipropilen (Polypopylene) PP Kullanım ALanları Nelerdir?

Poliproilen Günelik hayatımızın hemen her noktasında kullanılabilmektedir. Mutfak eşyaları, banyo gereçleri, plastik bahçe mobilyaları, Tanklar, döner filtreler, Fan, Aspiratörler, küvetler, elbise askıları, düğmeler, elektrik malzemeleri, kablolar, iplikler, Şamandıralar, Laboratuar eşyaları, Kanallar, streç filmler, Otomotiv Sanayi, Ana gereçler yardımcı gereçler vs gibi.