30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Petrolün Varil Fiyatı Yakında 100 Doları Aşacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İran’ın OPEC temsilcisi Hossein Kazempur, ABD Başkanı Donald Trump’ın yol açtığı arz sorunları yüzünden petrolün varil fiyatının yakında 100 doları aşacağını ve Suudi Arabistan ile Rusya’nın fiyatları düşürecekleri beklentisinin boş olduğunu söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) ikinci kez fiyatları yükseltmekle suçlayan Trump, eğer İran’a karşı Amerikan korumasından yararlanmak istiyorlarsa Suudi Arabistan ve diğer müttefiklerinin daha fazla petrol üretmeleri gerektiği uyarısında bulunmuştu.

İran’ın OPEC yetkilisi Hossein Kazempur Ardebili dün Reuters’e yaptığı açıklamada, “Trump İran’ın küresel piyasalara erişimini engellerken Suudi Arabistan ve Rusya’nın eline rehin düşeceğini hesaplamış olmalıydı” dedi.

Fiyatların düşük kalmasının bu iki ülkenin işine gelmeyeceğini dile getiren Kazempur, “Tüm dünyadaki, özellikle ABD’deki tüketicilerin benzin istasyonlarında yüksek fiyatlar ödemesinin sorumluluğu sadece Trump’ın omuzlarında olacak; petrolün varilinin 100 doların üstüne çıkacağı günler de gelecek” diye konuştu.

ABD’de benzin fiyatlarının yükselmesi, Kasım ortasında yapılacak kısmi Kongre seçimleri öncesi Trump için sorun olabilir. Bu artış, Cumhuriyetçilerin Trump’ın getirdiği vergi indirimleri ve federal regülasyonların azaltılmasıyla ekonominin canlandığı iddialarını geçersiz kılabilir.

Trump Cumartesi günü bir Twitter mesajında Suudi Arabistan’ın petrol üretimini, 2 milyar varil artırmayı kabul ettiğini duyurmuş ancak daha sonra Beyaz Saray bunu doğrulamayan bir açıklama yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.