30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrolden Hidrojen Üreten Teknoloji Ticarileştiriliyor

KANADA (Enerji Portalı) – Elektrik üretiminde kullanılacak temiz bir kaynak için çalışmalarını sürdüren bilim insanları, petrolden hidrojen üretmeyi başardı.

Günümüzde hidrojen üretimindeki esas sorun; hidrojeni yeterince ucuza mal edebilmek ve depolamak. Kanadalı bilim insanları ise, bu konuda büyük ilerleme kaydetmeyi sağlayan bir keşfe imza attı.

Venezuela ve Kanada’da bulunan hem aktif hem de şu anda kullanım dışı olan petrol yatakları, çok ciddi miktarda petrol barındırıyor. Araştırmacılar, bu bölgeye oksijen basıldığında bölgedeki sıcaklığın arttığını ve H2’leri serbest bıraktığını ortaya çıkardı. Bu hidrojeni daha sonra diğer gazlardan ayırmak ve filtrelemek mümkün oluyor. 

“Karbon salınımı yapmadan hidrojen üretilebilir.”

Çalışmayı ticarileştiren Proton Teknoloji CEO’su Grant Strem, bu çalışma sayesinde karbon salınımı yapmadan hidrojen elde edilebildiğini söyledi. Böylece hidrojen yakıt fiyatları, benzin fiyatlarının çok altına inecek. Elde edilen hidrojenin %5’lik kısmıyla da oksijen üretim tesisleri çalıştırılacak, böylece sistem tükettiği oksijeni de yerine koymuş olacak. 

Strem ayrıca bu yöntemin üretim maliyetlerini de çok daha aşağı çekeceğini söylüyor. Bunun sebebini de hidrojeni ayırmanın petrolü işlemekten çok daha kolay olması olarak gösteriyor. 

Bu yeni teknolojinin gelişmesi içim Calgary Üniversitesi ve Proton Teknoloji arasında anlaşma imzalandı. Teknolojinin nasıl performans sergileyeceğini görmek için ise daha geniş kapsamlı çalışmalar gerektiği belirtiliyor.

Kaynak: PHYSORG

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.