30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının Güvenliği İçin Yerli İHA’lar Kullanılacak

ŞIRNAK (Enerji Portalı) – Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesi’nin saha uygulamaları, Aselsan-Havelsan iş ortaklığında Silopi’de imzalanan anlaşmayla başladı.

BOTAŞ, işletmede olduğu petrol ve doğal gaz boru hatları ve tesislerini korumaya yönelik Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı bünyesinde “Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatlarının Güvenliği” projesinin saha uygulamalarına Silopi’de imzalanan anlaşmayla başladı.

Anlaşmaya göre, boru hatları ve kritik tesisler Fiber Optik Algılama, Elektro Optik Algılama, Çevre Güvenlik Radarı, YERLİ İHA ve Kapalı Devre Kamera alt sistemleriyle desteklenen entegre güvenlik sistemiyle çevresindeki tehditlerden 7/24 korunacak.

Kesintisiz ve güvenli petrol-gaz akışının temin edilmesine destek olacak…

Milli Enerji ve Maden Politikasıyla arz güvenliğinin sağlamaya yönelik önemli adımlar attıklarını vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:

“Boru hatlarından kesintisiz ve güvenli akış arz güvenliğimizin güçlendirilmesi açısından önemli. Türkiye’nin geliştirdiği yerli ve milli savunma sanayi sistemleri enerji güvenliğimiz için de artık sürekli teyakkuz halinde olacak.

Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesiyle gerçek zamanlı, doğru ve tutarlı bilgilerin oluşturulması ve paylaşılması harekât kabiliyetimizi de artıracak. Ayrıca lokasyon, video, görüntü gibi verilerin ve alarmların dağıtılmasında hızlı veri akışını sağlayacak. Böylece anında müdahale için keşif ve müdahale sistemlerini tehditler hakkında daha çabuk bilgilendirmiş olacağız.” diye belirtti.

21 yıla kadar hapis cezası veriliyor…

Ham petrol boru hatlarından hırsızlık yaparken yakalanan kişilere, Türk Ceza Kanunu’nun 142. maddesi gereği, “Suçun enerji nakline ait tesislerde işlenmesi” nedeniyle nitelikli hırsızlık fiilinden 12 yıl hapis cezası veriliyor. “İlgili suçun gece işlenmesi” halinde TCK’nın 143. maddesi gereği ceza, 18 yıla kadar çıkıyor. Ayrıca, “Kamu malına zarar vermekten” ise TCK’nın 152. maddesi gereği, toplamda 21 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.