30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol ve Doğal Gaz Araması İçin Lübnan Sondaja Başlıyor!

LÜBNAN (Enerji Portalı) – Lübnan, deniz sahasındaki 4. blokta petrol ve gaz arama çalışmalarına başlıyor.

Lübnan Enerji ve Su Bakanı Rimun Gacar, yaptığı yazılı açıklamada, ‘Tungsten Explorer’ sondaj gemisinin bugün Beyrut Limanı’na yanaşacağını belirtti.

Sondaj gemisinin 4. blokta arama faaliyetlerine başlayacağını aktaran Gacar, çalışmaların yaklaşık 2 ay süreceği bilgisini paylaştı.

Lübnan’ın Akdeniz açıklarındaki petrol ve doğal gaz arama hazırlıkları çerçevesinde lojistik destek gemileri birkaç hafta önce Beyrut Limanı‘na demir atmıştı.

Akdeniz’deki 4. blok sahası, İsrail ile tartışmalı deniz sahalarının dışında yer alıyor.

Petrol ve doğal gaz rezervleri anlaşmazlığı

Bir Amerikan şirketinin 2009’da Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz rezervi keşfetmesiyle gündeme gelen Lübnan-İsrail deniz sınırı anlaşmazlığı, o tarihten beri belli aralıklarla tartışılıyor ve karşılıklı olarak tehdit aracı olarak kullanılıyor.

İki ülke arasındaki sınırın nihai karara bağlanması için geçen yıl ABD‘nin ara buluculuk ettiği bir müzakere süreci başlatılmıştı.

Eski ABD Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Sorumlusu Müsteşar Vekili David Satterfield ve daha sonra bu göreve gelen David Schenker, bu çerçevede Lübnan ve İsrail’e birçok ziyaret gerçekleştirdi.

Beyrut yönetimi, ABD himayesinde Lübnan, İsrail ve BM’den oluşan üçlü bir komitenin kurulmasını öneriyor.

Kaynak: Sputnik News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.