30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Ülkesi BAE, Dünyanın En Büyük GES’ini Kurdu!

BAE (Enerji Portalı) – Birleşik Arap Emirliği, 1,18 GW’lık Noor Abu Dhabi GES’i ile dünyanın tek bir alana kurulu olan en büyük güneş enerjisi santralini işletmeye aldı.

Birleşmiş Milletler’in düzenlediği Abu Dabi İklim Toplantısı, 30 Haziran- 1 Temmuz tarihleri arasında Birleşik Arap Emirliği (BAE)’inde gerçekleştirildi. Toplantı sırasında Emirlik’e ait Su ve Elektrik Şirketi tarafından yapılan duyuruda; 1,18 GW’lık kapasitesi ile ülkenin ve dünyanın tek bir alana kurulu olan en büyük güneş enerjisi santrali “Noor Abu Dhabi” nin üretime başladığını duyurdu.

Noor Abu Dhabi
Noor Abu Dhabi

1,18 GW’lık kapasite ile tesis ABD’nin en büyük santrali olan 596 MW’lık Solar Star’ı da geride bırakıyor. Santralin sahip olduğu 3,2 milyon güneş panelinin yaklaşık 90.000 haneye enerji sağlayacağı ve ülkenin yıllık karbondioksit emisyon oranını 1 milyon tona kadar azaltacağı ifade ediliyor.

Santral BAE’nin Sweihan bölgesinde ve Abu Dabi Enerji Şirketi ile Japon Marubeni ve Çinli Jinko Güneş Holding iştiraklerinin ortak bir projesi olarak hayata geçirildi.

Güneş enerjisi sektörüne yatırımlar devam edecek

Petrol kaynağı olan bölge, yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi yatırımlar da yapmaya devam ediyor. BAE’nin önümüzdeki güncelerde 2 GW’lık bir proje daha hayat geçireceği ve Suudi Arabistan’ın da Mekke’de açılacak 2,6 GW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali için anlaşma sağladığı belirtiliyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.