30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Şirketleri Sondajdaki Maliyeti Düşürdü

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyanın önde gelen petrol şirketleri, sondaj maliyetlerinin yükselmesiyle “derin deniz sondajı”na geri dönüyor.

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmetleri şirketi Schlumberger, petrol devleri yüksek maliyete geçince derin deniz sondajına yöneldi.

Royal Dutch Shell, Total, BP ve Equinor, karmaşıklığı azaltmak ve mevcut altyapıyı daha iyi kullanmak için projeleri yeniden tasarlıyor. Şirketler ayrıca, müteahhitler ile daha iyi şartlar oluşturmak ve teknolojiyi kullanarak verimliliği sağlamak için de müzakere ediyor.

300 metreden daha yüksek su derinliği olarak tanımlanan derin sularda sondaj, geleneksel olarak karlılığı sağlamak için yüksek petrol fiyatları gerektiriyor.

Norveç parlamentosu, geçen ay Arctic’deki Johan Castberg petrol sahasını geliştirmek için Equinor’un 6 milyar dolarlık projesini onayladı. Yüksek maliyetler ve gecikmelerden etkilenen proje, harcamaları yarı yarıya düşürmek için yeniden tasarlandı ve fiyatlar 35 dolar düştü.

Equinor bunun, derin su stratejisi için bir “atılım” olarak işaretlendiğini söyledi. Schlumberger, derin su alanlarındaki benzer sondaj faaliyetlerinin 2018 yılında geçen yıldan itibaren yüzde 10 artacağını, hatta 2019’da daha da yüksek olacağını açıkladı.

Perşembe günü üç aylık sonuçlarını bildiren petrol devlerinin ilki arasında yer alacak olan Shell Arama ve Üretim Sorumlusu Andrew Brown, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, daha ​​düşük maliyetli bir gelişim yaklaşımından yararlanmak istediklerini söyledi.

BP’nin 2010 Deepwater Horizon felaketi, ABD dış kıta sahanlığı dolaylarında daha fazla sondaj yapmak için yolun önünü açtıktan sonra, Trump yönetiminin açık deniz sondaj kuralları geri döndü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.