30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Piyasası Lisans İşlemleri Hakkında Önemli Duyuru!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından petrol piyasası kapsamındaki lisans işlemlerine ilişkin başvurular hakkında duyuru yapıldı.

E-devlet dönüşümü, kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin daha hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlandırılması amacıyla, petrol piyasası kapsamındaki lisans işlemlerine ilişkin başvuruların elektronik ortamda alınmasına yönelik çalışmalar bir süredir devam ediyor.

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında yürütülmekte olan lisans işlemlerine ilişkin başvurular (lisans verme, tadili, süre uzatımı ve sona erdirme), 2/1/2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda https://basvuru.epdk.gov.tr internet adresi üzerinden alınmaya başlandı. Elektronik başvurulara ilişkin sistemin sorunsuz bir şekilde çalıştığının gözlemlenmesi üzerine ve fiziksel temasın en aza indirilmesi suretiyle Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında;

01/01/2021 tarihi itibariyle bayilik, dağıtıcı, depolama, ihrakiye teslim, iletim, işleme, madeni yağ, serbest kullanıcı ve taşıma lisanslarına ilişkin olarak lisans sona erdirme hariç diğer başvurular sadece elektronik ortamda yapılabilecek olup yazılı ortamda yapılan başvurular yapılmamış sayılarak başvuru sahibine iade edilecek.

Rafinerici lisanslarına ilişkin başvurular ile tüm lisans sahipleri için lisans sona erdirme başvurularının yazılı veya elektronik ortamda kabulüne devam edilecek.

Dağıtıcı lisansı sahiplerinin, petrol piyasası lisans işlemlerine (sona erdirme hariç) ilişkin başvuruların:

01/01/2021 tarihi itibariyle sadece elektronik olarak yapılacağı hususunda bayilerine gerekli bilgilendirmeleri yapmaları, lisans başvuru işlemlerinin zaman kaybı olmaksızın sonuçlandırılması açısından önem taşıyor.

Başvuru prosedürlerine ilişkin güncel bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca elektronik ortamda yapılabilen lisans işlemlerine ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.