30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Petrol Piyasalarında Bir Konsensus Var”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı ve Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Barış Sanlı, FGE Uzun Dönem Petrol Servisi ve Petrol Talebi Yöneticisi Cüneyt Kazakoğlu ile enerji gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı ve Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Barış Sanlı, FGE Uzun Dönem Petrol Servisi ve Petrol Talebi Yöneticisi Cüneyt Kazakoğlu’na Petrol Piyasalarına dair sorularını yöneltti.

Kazakoğlu, bu haftaki petrol fiyatları değerlendirmesinde Brent Petrol’ün varil başına 62 dolar seviyesine çıktığını belirtti.

Kazakoğlu, “Talep tarafında Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşlarında ara anlaşma sağlanır gibi oldu. Şuanda ısınmak için petrol kullanan bölgelerde soğuk havanın gelmesi ile talepler yükseldi ve fiyatlarda artış görüldü.” dedi.

Kazakoğlu, fiyatların 60-65 dolar seviyelerinde olacağını öngördüğünü belirtti.

Sanlı, IEA’nın WEO 2019’un raporuna ve yayımlanan diğer raporlar hakkındaki görüşlerini sordu. Kazakoğlu bu konuda şunları paylaştı:

“Yayımlanan tüm raporlarda bir görüş birliği var. Raporlarda mevcut durumda petrol talebi 100 milyon varil/gün. Bunun 11-13 milyon varil/gün daha artabileceği ifade ediliyor. 2035-2040 yıllarında petrol talebi artış hızının azalacağını ve sona geleceğini ifade ediyorlar.”

Sanlı ve Kazakoğlu’nun ülkelere göre Petrol Piyasalarını değerlendirmeye devam ettiklerini görüşmesini aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

Podcasti dinlemek için tıklayınız.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.