30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanmalar Sürüyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD Başkanı Donald Trump’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol piyasalarında denge sağlama amacıyla uyguladığı üretim kısıntılarını eleştirmesiyle birlikte petrol fiyatları %2 oranında düşüş eğilimi gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol piyasalarında denge sağlama amacıyla uyguladığı üretim kısıntılarını eleştirerek dünyanın fiyat artışıyla başa çıkabilmek için fazla kırılgan olduğunu söyledi. Trump, OPEC’e “sakin olma ve ağırdan alma” çağrısında bulundu. Bu eleştiriler ile birlikte piyasadaki petrol fiyatları %2 oranında düşüş eğilimi gösterdi.

Gelişmelerin etkisiyle dün, Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede ölçüt olarak kullandığı Brent ham petrolü, yüzde 2.29 düşüşle 65.58 dolardan, ABD hafif petrolü de yüzde 2.32 düşüşle 55.93 dolardan işlem gördü. Genel tabloya bakıldığında ise ham petrol fiyatları OPEC ve grup ile birlikte hareket eden üreticilerin arz kısıntısının etkisiyle bu yıl yüzde 25’ten fazla yükseldi.

Küresel emtia piyasalarında; gümüş yüzde 0.01 artışla 15.91 dolardan, altın yüzde 0.09 artışla 1,334 dolardan, bakır yüzde 0.17 artışla 2.9565 dolardan, platin, yüzde 1.36 artışla 857.4 dolardan ve paladyum da yüzde 1.75 artışla 1,487.8 dolardan işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.