30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti!

ANKARA (Enerji Portalı) – Petrol fiyatları, yaşanan gelişmelerle birlikte son 10 yılın en büyük çeyrek dönem kazancını yaşıyor.

Petrol fiyatları, OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarının ve ABD’nin İran ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımlardan meydana gelen üretim kayıplarının olumsuz talep görünümüne ağır basmasının etkisi ile son 10 yılın en büyük çeyrek kazancını yaşıyor. Ham petrol, Asya hisse senetleri ile birlikte, New York Fed Başkanı John Williams’ın dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de resesyon olasılığına fazla prim vermemesinin ardından oldukça yükseldi.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın arz bolluğunu önlemek için Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarını üretim kısıntılarına gitmeye yöneltmesinin ardından 2018’in son çeyreğindeki kayıplarının büyük kısmını geri aldı. ABD’nin bazı ülkelere İran petrolünü satın almaları için sağladığı ayrıcalığı uzatıp uzatmayacağı konusu, en büyük arz riski olarak şekillenirken, yavaşlayan küresel büyüme piyasayı kontrol altında tutuyor.

Dün 69,01 Dolar/Varil’den kapatan Brent petrol fiyatları bugün ise sabah saatlerinde yüzde 0,22 artış göstererek 69,16 Dolar/Varil oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.