30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatları Son 6 Ayın En Yüksek Seviyesinde!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD’nin İran’dan petrol alımına sağladığı muafiyeti kaldırmaya hazırlanması söylentileri ile petrol fiyatları son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD yönetiminin bazı ülkelere İran’dan petrol alımı için sağladığı muafiyeti kaldıracağı yolundaki haberin ardından vadeli petrol kontratları Londra’da yüzde 3,3 kadar yükselerek Kasım başından bu yana gün içi en yüksek seviyesine çıktı.

Yıl geneline bakıldığında ise petrol fiyatları bu yıl, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu ortaklarının piyasadaki arz bolluğunu gidermek için üretimi kısma taahhütlerini sürdürmeleri ile birlikte yaklaşık yüzde 40 yükseldi.

Edinilen bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazartesi günü, İran’dan petrol alımına ilişkim muafiyetin yenilenmeyeceği yönündeki kararı açıklayacak. Ayrıca Pompeo, İran kararı sonrası piyasada doğabilecek açığı kapatmak için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi diğer büyük petrol tedarikçilerinden gelecek taahhütleri de duyuracak.

Kaynak: BloombergHT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.