30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatları, Saldırının Ardından Yükselişte!

SUUDİ ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yönelik saldırıların ardından, ülkenin petrol üretimini günlük 5.7 milyon varile düşürmesi petrol fiyatlarını etkiledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, dün milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait 2 tesise silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırı nedeniyle petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman’ın haber ajansı SPA’da yer alan açıklamasında, Bıkayk ve Hırays petrol tesislerinde üretimin geçici olarak durdurulduğunu, üretim kaybının stoklardan karşılanacağını ifade etti. Saldırı nedeniyle iç piyasada yakıt sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Suudi Enerji Bakanı, şirketin meydana gelen hasarı tespit çalışmalarının sürdürdüğünü de kaydetti.

Gelen bu açıklamalara rağmen hızla artış gösterdi. petrol fiyatları son dört ayın en yükseğinden yüzde 15 daha fazla artış gösterdi.

Dünyadan kınama açıklamaları peş peşe geldi…

Arap Birliği, Suudi Arabistan’ın, ülke topraklarının güvenliğini sağlamak için alacağı her türlü tedbiri destekleyeceğini belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) da yaptığı yazılı açıklamada, suç teşkil eden tüm eylemlere karşı olduğunu belirterek, Suudi Arabistan’a destek mesajı verdi.

Mısır, Filistin, Ürdün, Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanlıkları da saldırı kınayarak Suudi Arabistan’ın yanında yer aldıklarını ifade etti.

Saldırılar, küresel petrol üretiminin yüzde 5’ini etkiledi...

Brent ham petrol fiyatı ve ABD ham petrol fiyatları Mayıs ayından bu yana en yüksek fiyatları görmüş oldu.

Suudi Arabistan devlet petrol devi Aramco, günlük üretimin 5.7 milyon varile düştüğünü açıkladı ancak üretim miktarının ne zaman normale döneceğine dair bilgi vermedi.

Brent petrolün varil fiyatı 65,41 dolar oldu…

Türkiye saati 11:50 itibariyle Brent ham petrolün varili yüzde 8,62 artışla 65,41 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: EuroNews

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.