30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatları Düşüş Eğilimini Sürdürüyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın rekor ham petrol üretiminin arz bolluğunu artırabileceği endişeleri ve ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol fiyatlarının düşürülmesi yönündeki çağrılarına devam etmesi ile birlikte düşüş eğilimini sürdürmeye devam ediyor.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın rekor ham petrol üretiminin arz bolluğunu artırabileceği endişeleri ve ABD Başkanı Donald Trump‘ın petrol fiyatlarının düşürülmesi yönündeki çağrılarına devam etmesi ile birlikte düşüş eğilimini sürdürmeye devam ediyor. Son günlerde petrol fiyatlarının varil başına 51 doların altına düştüğünü de gözlemlendi.

Trump, ABD gösterge petrolü Batı Teksas’ın (WTI) geçen hafta Ocak 2016’dan bu yana en büyük düşüşünü göstermesine karşın, düşen petrol fiyatlarının harika olduğu yolundaki görüşünü yineledi.

Suudi Arabistan petrol bakanı ise, geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin petrol üretimini günlük 10,7 milyon varilin üzerine çıkardığını işaret ederken Dünya’nın en büyük petrol ihracatçısı olan Krallık’ın piyasayı aşırı arz durumuna getirmeyeceğini sözlerine ekledi.

“Suudiler Trump’ın petrol fiyatlarının düşürülmesi yönündeki açıklamalarına uyuyor olabilir.”

Tokyo’da Mitsubishi UFJ Research and Consulting Co. ekonomisti Tomomichi Akuta, “Tüm gözler OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ‘in önümüzdeki toplantıda ne karar alacağına çevrilmişken, yatırımcılar arz ve talep dengesinin gevşemekte olduğunu görüyor. Suudiler Trump‘ın petrol fiyatlarının düşürülmesi yönündeki açıklamalarına uyuyor olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.