30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatları Düşüş Eğiliminde

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının artması ve Trump’ın fiyatları düşürme talebi ile azalış yönüne kaydı.

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının artması ve ABD Başkanı Trump’ın fiyatları düşürme talebi ile azalış yönüne kaydı. Petrol fiyatları bu hafta varil başına 55 doların altında seyretti.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), 54,63 dolar oldu…

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), yüzde 6,6 düştükten sonra 1,20 dolar yükselerek 54,63 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 29 altında gerçekleşti.

Ocak vadeli Brent petrolü varil başına 63,30 dolar oldu…

Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 18 sent ya da yüzde 0,3 düşerek varil başına 63,30 dolar oldu. Kontrat Çarşamba günü yüzde 1,5 yükselerek 63,48 dolardan kapandı.

Ham petrol stokları geçen hafta da artarak yükselişini dokuzuncu haftaya taşıdı ve Mart 2017’den bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günkü yüzde 2,3’lük yükselişin bu hafta başındaki kaybın bir kısmını geri almasının ardından yüzde 0,6’ya kadar düştü. ABD’de Çarşamba günü açıklanan resmi verilere göre, ham petrol stokları geçen hafta da artarak yükselişini dokuzuncu haftaya taşıdı ve Mart 2017’den bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirdi.

Trump: “Biraz daha düşürelim.”

Öte yandan, ABD Başkanı Trump, sosyal medya yoluya yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’a düşük petrol fiyatları için teşekkür etti, ancak aynı zamanda “biraz daha düşürelim” çağrısında bulundu.

Gözler OPEC toplantısında…

Ham petrol fiyatları bu ay, potansiyel arz bolluğu endişeleri ile ayı piyasasına girdi. Piyasa aktörleri İran petrolünün yaptırımlara rağmen bazı ülkelere tanınan geçici istisnadan dolayı piyasaya gelmeye devam etmesini beklerken, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları gelecek ay Viyana’daki toplantıda dengeye ulaşmanın yollarını arayacak. Citigroup Inc.’ye göre, OPEC toplantısında, kısıntı olmamasından günlük 1,4 milyon varillik müşterek kısıntıya, tüm seçenekler masada olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.