30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Fiyatı Varil Başına 70 Dolara Yaklaştı!

ABD (Enerji Portalı) – ABD-İran gerilimi sonrasında petrol fiyatlarında sert yükseliş gerçekleşti.

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın emri ile düzenlenen bir hava saldırısında Irak’ta bulunan üst düzey bir İranlı generalin öldürülmesi ve bunun sonucu dünyanın en önemli petrol üretim bölgesi Orta Doğu’da gerginliğin daha da artacağı endişelerinin yoğunlaşması sonucu yüzde 4.8’lik sıçrama yaparak varil başına 70 dolara yaklaştı.

Genelde sakin giden Asya seansında dalgalı bir başlangıç ile birlikte, vadeli petrol kontratları Londra ve New York’ta yüzde 4’ün üzerinde yükselerek, Eylül ayında küresel arzın yüzde 5 düşmesine neden olan Suudi Arabistan’ın petrol altyapısına düzenlenen saldırılardan bu yana en yüksek seviyelerine geldi.

“Brent petrol %4,4 yükselerek 69,16 dolara kadar çıktı”

Ham petrol fiyatları Singapur’da öğlen saatlerinde kazancının bir kısmını geri verdi, ancak halen Eylül ayından bu yana en yüksek seviyelerinde kaldı. Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1.95 dolar ya da yüzde 2.9 yükselerek varil başına 68.20 dolara ulaştı. Kontrat saldırılar sonrası yüzde 4.4 yükselerek 69.16 dolara kadar çıktı.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 2.7 yükselerek varil başına 62.83 dolara tırmandı. Kontrat saldırıların ardından yüzde 4.4 yükselerek varil başına 63.84 dolara kadar çıktı ve Eylül ayı seviyelerini aşarak Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

Kaynak: Bik.gov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.