30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrol Devi, Elektrikli Otomobil Pazarında Lider

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi Norveç, sıfır otomobil pazarında elektrikli araç payı en yüksek ülke konumunda bulunuyor. İskandinav ülkesinde satılan her 100 sıfır araçtan 39’u elektrikli.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2018 Elektrikli Otomobil Raporuna göre, İskandinav ülkeleri pazar payında lider konumda yer alıyor.

Norveç’tek 2017’deki yeni otomobil satışlarının yüzde 39’unu elektrikli olanlar oluşturuyor ve bu da ülkeyi elektrikli araç pazar payında dünya lideri yapıyor.

İzlanda’da, yeni elektrikli otomobil satışları toplam pazarın yüzde 12’sini oluştururken, İsveç’te ise bu oran yüzde 6’ya ulaştı.

Almanya ve Japonya da elektrikli otomobil satışlarında güçlü bir büyüme kaydetti; satışlar her iki ülkede 2016 seviyelerini ikiye katladı.

– Norveç devleti cömert teşvikler veriyor

İlk olarak ülke genelinde büyük bir şarj istasyon ayağı kurarak, elektrikli araç sahiplerinin yolda kalma endişesini ortadan kaldıran hükümet, bunun yanında elektrikli araç alanlara cömert teşvikler getirdi.

Norveç’te, elektrikli araç sahipleri MTV’den muaf tutuluyor, otoparklara ve otoyollara ücret ödemiyor. İskandinav ülkesinde 2025 yılına kadar yollardaki tüm araçların elektrikli hale getirilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.