30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Petrokimyasallar, Petrol Talebinin En Önemli İtici Gücü Olacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, plastik gibi petrokimya ürünlerinin gelecek yıllarda petrol talebinin en önemli itici gücü olacağını bildirdi.

Birol, “Önümüzdeki 10 ila 15 yıla baktığımızda, küresel petrol talebi büyümesinin en önemli tek itici petrokimyasallardır.” dedi.

IEA, geçen hafta yayınladığı raporda, gelişmekte olan ekonomilerdeki (Çin ve Hindistan gibi) sağlam büyümenin plastik ve diğer petrokimyasal ürünlere yönelik talebi artırmasının beklendiği kaydedildi.

Paris merkezli ajans, ayrıca petrol talebinin 2050 yılında elektrikli araçların çok hızlı yükselişi ve daha verimli yanmalı motorlar nedeniyle yavaşlayacağı fakat bunun daha sonra petrokimyasallarda artan talebin telafi edeceği tahmininde bulundu.

Patlayıcı talep

Petrol ve gaz besleme stoklarından elde edilen petrokimyasallar, plastik şişelerden güzellik ürünlerine, gübrelerden patlayıcı maddelere kadar uzanan ürünlerin yapıtaşlarını oluşturuyor.

Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell gibi petrol şirketleri, gelişmekte olan ekonomilerdeki plastiklere yönelik patlayıcı talebi karşılamak için yeni petrokimya tesislerine yatırım yapmayı planlıyor.

Birol, “Elbette sürdürülebilir (petrokimyasallar) hale getirme tedbirleri bu büyümeyi azaltabilir, ancak petrokimyasalların uzun yıllar boyunca petrol talebinin en önemli itici gücü olacağı konusunda şüphemiz olmasın.” diyor.

İlişkili Konular

Dr. Fatih Birol Kimdir?

Küresel Elektrik Üretiminde Son Trendler

Yenilenebilir Enerji Yatırımları “Sinyal” Veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.