30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Petrofizik ve Sondaj Eğitimi”nin Açılışı Gerçekleştirildi

ANKARA (Enerji Portalı) – MTA Genel Müdürlüğü tarafından, Çad Cumhuriyeti Petrol ve Enerji Bakanlığı’ndan 30 mühendise petrofizik ve sondaj eğitimi verilecek.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından, 24 Mayıs-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim programı kapsamında, Çad Cumhuriyeti Petrol ve Enerji Bakanlığı’ndan 30 mühendise petrofizik ve sondaj eğitimi verilecek. MTA Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan, 25 Mayıs 2021 tarihinde Gürkent Otel’de düzenlenen “MTA Genel Müdürlüğü Çadlı Katılımcılara Yönelik Petrofizik ve Sondaj Eğitimi Açılış Programı”nda yaptığı konuşmada, “Türkiye için stratejik ve kritik önemi olan metalik madenler, endüstri ve enerji ham maddelerine yönelik her türlü çalışmanın MTA tarafından yürütüldüğünü” ifade ederek şu değerlendirmede bulundu:

“Kuruluşumuz ülkemiz madencilik politika ve stratejilerinin oluşturulmasına öncülük etmekte, ürettiği bilgi ve yetiştirdiği teknik elemanlarla Türkiye’nin madencilik sektöründe alt yapı hizmeti sunmaktadır. Yurt içinde sahip olduğumuz bilgi ve birikimi uluslararası platformlara taşımak için MTA Genel Müdürlüğü ilgili kanunlarla yurt dışı çalışmalara yönelik maden arama yetkisine sahip olmuştur. Sudan, Özbekistan ve Nijer’de faaliyet gösteren Şirketlerimiz, bu ülkelerde edindiğimiz ruhsat sahalarında yoğun bir şekilde çalışmakta ve ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine de önemli katkılar sağlamaktadır. MTA Genel Müdürlüğü yer bilimleri alanında sahip olduğu bilgi ve tecrübeleri paylaşmak için bugüne kadar Orta Asya, Balkanlar ve Afrika’dan gelen çok sayıda katılımcıya yönelik, kendi alanlarında her türlü bilgi birikimine sahip yetkin teknik çalışanları ile teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye de devam edecektir.”

Açılış törenine Çad Ankara Büyükelçisi Adoum Dangai Nokour Guet ile Ak Parti Ordu Milletvekili ve Türkiye-Çad Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ergün Taşçı da katılıp ve konuşmalarında MTA Genel Müdürlüğümüze, düzenlenen eğitim programına katkılarımızdan dolayı teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.