30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


PetroChina’nın Değeri 1 Trilyon Dolardan 200 Milyar Dolara indi

Çin’in en büyük petrol ve gaz üreticisi PetroChina hisseleri, tarihindeki en büyük çöküşü yaşıyor. 2007’de 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan şirket, şimdi ise 200 milyar dolar değerinde.

2007 Kasım’da halka arz edildiğinde fiyatını üçe katlayarak tarihteki ilk 1 trilyon dolarlık şirket ünvanını alan PetroChina ve hissedarları için borsada işler pek yolunda gitmiyor. Aradan geçen 10 yılda şirketin piyasada değeri yüzde 82 oranında düşerken, yatırımcıların 800 milyar dolarlık bir kaybı oldu.

800 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

USA Today’da yer alan habere göre, buharlaşan 800 milyar dolar, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un piyasa değerinden, İtalyan borsası’ndaki şirketlerin toplam piyasa değerinden, dünyanın en zengin 12 işadamının toplam sdervetinden veya İsviçre’nin milli gelirinden daha büyük bir rakam.

PetroChina’nın halka arz edildiği 2007 yılında ortalama petrol fiyat 68 dolar seviyesindeydi. Petrol fiyatları son 10 yılda ise yüzde 44 oranında geriledi.

EN BÜYÜK DEĞER KAYBI

Mortgage krizi, global finansal çöküş ve Lehman Brothers’ın iflası gibi halka arzın hemen ardından gelen çok sayıda olumsuzluğun yanında yerel faktörlerin de etkisiyle yaşanan düşüş, tarihteki şirket bazlı en büyük değer kaybı olarak kayıtlara geçti.

Halka arzın ardından 50 yuan sınırına kadar çıkan hisseler aradan geçen dönemde 7.12 yuana kadar geriledi. Hisselerin cuma günkü kapanış değeri ise 8.33 Yuan seviyesinden gerçekleşti.

kaynak:haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.