30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Perovskite Güneş Hücresi Teknolojisi Bir Adım Daha Geliştirildi!

JAPONYA (Enerji Portalı) – Okinawa Institute of Science and Technology (Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü)’den bir grup araştırmacı, PSC (Perovskite Solar Cells, Perovskite Güneş Hücreleri)’lerin ömrünü uzatacak yeni bir malzeme ürettiler.

Advanced Functional Materials’ta yayımlanan makalede PSC (Perovskite Solar Cells, Perovskite Güneş Hücreleri)’lerde itanyum dioksit adı verilen ve yaygın olarak kullanılan bir malzemenin cihazları bozduğunu ve ömrünü sınırladığını keşfetti.

Okinawa Institute of Science and Technology (Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü)’den bir grup araştırmacı ise, bu malzemeyi kolay kolay aşınmayan ve daha iletken olan kalay dioksit ile değiştirdiler. Kalay dioksit bazlı cihazların titanyum dioksit kullanan cihazlara göre üç kata kadar daha uzun ömür sunduğunu tespit edildi. Böylece PSC’lerin seri üretime hazır hale gelmesine biraz daha yaklaşılmış oldu.

Birçok PCS, bu elektron taşıma katmanında malzeme olarak titanyum dioksit kullanır. Perovskite ile reaksiyona girince aşınan katman, böylece tüm cihazı da verimsiz hale getirir. Uzmanlar, bu sistemin tasarım stabil hale geldikçe birçok yerde uygulanabileceğini ifade ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.