30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Perovskit güneş pili teknolojisinde önemli gelişme

İSTANBUL (ENERJİ PORTALI) – İngiltere ve Çin’den araştırmacılar şimdiye kadar kaydedilen en yüksek performanslı perovskit güneş pili teknolojisini üreten teknik geliştirdi.

Çin’deki Pekin Üniversitesi ile İngiltere’deki Surrey, Oxford ve Cambridge Üniversitesitelerindeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, perovskit güneş enerjisi teknolojisinde enerji ve verim kaybına neden olan radyal olmayan rekombinasyon olarak adlandırılan istenmeyen bir süreci azaltmak için yeni bir yöntem bulundu.

Perovskit bazlı hücreler, benzer güç dönüşüm verimliliği (PCE) performansı sunan yeni nesil güneş pilleri olarak yaygın bir şekilde görülmekle birlikte, piyasada baskın kristalli silikon bazlı güneş pillerinden daha düşük bir maliyetle sunuluyor.

Araştırmacılar, ters çevrilmiş perovskit güneş pillerinin voltajını 100 milivolt olarak arttıran ve güneş pilinin kalitesini veya bir cihazdan akan elektrik akımını ödün vermeksizin 1,21 voltluk yüksekliğe ulaşan Çözüm-İşlem İkincil büyüme (SSG) adlı bir teknik geliştirdi.

Surrey Üniversitesi, tekniğini, % 20.9’luk bir PCE kaydeden bir cihazda, şimdiye kadar kaydedilen ters perovskit güneş pilleri için en yüksek sertifikalı PCE’yi test ettiğini söyledi.

Surrey Üniversitesi İleri Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Wei Zhang, “Yeni tekniğimiz, perovskit güneş pillerinin çok fazla umut verici olduğunu doğrulamakta. Bu yeni ve heyecan verici bölgeyi gelecekte daha çok keşfetmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.