30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Perakende Sektöründe Yüzde 45 Enerji Verimliliği İmkanı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Ev ve ofislerde enerji verimliliğini sağlamak adına çalışmalar yapan İTÜ ARI Teknokent firması Smarte, perakende sektörü özelinde yüzde 25-45 arasında enerji verimliliği sağlıyor.

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Smarte, perakende bina otomasyonu alanında uçtan uca enerji verimliliği çözümleri sunuyor. Smarte ortam içine yerleştirdiği yerli ve patentli sensör teknolojileri ile sıcaklık, nem, ışık, basınç, karbondioksit gibi insan sağlığı ve ortam konforu için hayati öneme sahip bilgilerin gerçek zamanlı ölçümünü yapıyor.

Smarte, ‘Analitik Platformu’ ile bu verileri değerlendirip optimum enerji verimliliği sağlıyor. Ayrıca termal yüzey sensörü ile bölgedeki insan yoğunluğunu da göz önünde bulundurarak ortamda optimum sıcaklık, ışık ve hava kalitesinin sağlanmasına olanak veriyor. Böylelikle ortam boşken ısıtmayı veya soğutmayı kapatıp verimliliğe katkı sağlıyor. Ayrıca binalardaki karbondioksit emilini azaltarak çevre dostu olmasına da yardımcı oluyor.

Konuyla ilgili konuşan Smarte Kurucu Ortağı Melih Ballıkaya, şu ifadeleri kullandı:

“Perakende alanında Türkiye’nin en önemli süpermarket zincirleri, giyim, elektronik eşya, kahve ve restoran zincirleri, finans alanında banka şubeleri ile çalışıyoruz. Yazılım ve donanım çözümlerimiz ile enerji yönetimi, enerji izleme, hava kalitesi ölçümü, kişi sayımı alanlarında fayda sunuyoruz. Gerçek zamanlı ölçümlerimiz ile iş ortaklarımızın yüzde 25-45 arasında enerji verimliliği elde etmesini sağlıyoruz.”

“Ortalama enerji tasarrufunu hesaplıyoruz”

İş ortaklarına yatırım gerektirmeyen ESCO (Tasarruf gelir paylaşım modeli) ile hizmet verdiklerini belirten Ballıkaya şunları söyledi:

“Çalıştığımız firmalara ESCO ile garantili tasarruf imkânı sunuyoruz. Öncelikle çalışacağımız binanın ayrıntılı bir analizini yaparak, ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Enerji modelleme ve dijital ikiz çözümlerimiz sayesinde binadaki enerji kayıpları ve sensör konumlandırılacak yerleri belirliyoruz. Enerji modelleme çözümü verilerini kullanarak ortalama enerji tasarrufunu hesaplıyoruz. Daha sonrada bunu finansal bir modele oturtup, işletmesine kadar süreci takip ediyoruz.

Sonrasında sözleşme süresi boyunca verimlilik oranını en üst düzeye getirmek için sistemi sürekli izliyor ve güncel tutuyoruz. Enerji verimliliğini artırmak için yaptığımız bütün yeni geliştirmeleri de bu süreçte sisteme entegre ediyoruz. Süreç boyunca maksimum enerji verimliliğinin yanında en ideal ortam koşullarını da sağlayarak; firmaların çevre dostu, sürdürülebilir, konforlu alanlar yaratmalarına katkıda bulunuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.